INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO Teroare la Genoa » Ziua în care suporterii i-au făcut pe jucători să plîngă

Genovezul Sculli se ceartă cu ultraşii // Foto: Agerpres

Articol de - Publicat luni, 23 aprilie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 22 aprilie 2012 22:37

Ultraşii locali n-au suportat umilinţa în faţa Sienei şi, la 0-4, au aruncat cu torţe şi petarde, obligîndu-l pe arbitru să întrerupă partida 50 de minute.

Era minutul 53 al partidei Genoa - Siena (1-4) şi tabela arăta 4-0 pentru oaspeţi cînd a început nebunia. Hotărîtă să-şi pedepsească echipa, ameninţată cu retrogradarea, aripa dură a tifosilor locali a aruncat cu torţe şi petarde pe teren. Aceiaşi fani care în octombrie 2010 opriseră meciul Italia - Serbia, din calificările Euro 2012, au luat apoi cu asalt gardul ce desparte tribuna de gazon. Moment în care arbitrul Tagliavento a întrerupt meciul.

Au urmat imagini groteşti. Căpitanul gazdelor, Marco Rossi, a încercat să dialogheze cu ultraşii. La fel patronul Enrico Preziosi. Dar ei o ţineau una şi bună: "Jos tricourile! Nu meritaţi să le purtaţi". Unii jucători le-au şi scos, predîndu-i-le lui Rossi, alţii au refuzat. Fundaşul Mesto a izbucnit în lacrimi. Abia după 50 de minute s-a putut relua jocul. În acelaşi climat tensionat. Genoa a redus din handicap, iar fluierul final a venit ca o izbăvire.

"E inacceptabil ce s-a întîmplat. Aceştia nu sînt suporteri. Sper că vor fi condamnaţi" (Giancarlo Abete, preşedintele federaţiei italiene)