INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SASSUOLO - ROMA 0-2

VIDEO Uite penalty, nu e penalty! » 4 minute de negocieri, la Sassuolo - Roma, 0-2, pentru o decizie incorectă

Articol de - Publicat luni, 31 martie 2014 00:00 / Actualizat luni, 31 martie 2014 11:43

Arbitrul Rizzoli le-a refuzat un 11 metri gazdelor, l-a dat apoi la sugestia asistentului de poartă, pentru a-l retrage după ce s-a consultat cu asistentul de la linie şi cu jucătorul faultat

Era minutul 34 al partidei Sassuolo - Roma (0-2) şi tabela arăta 0-1 cînd Sansone a căzut în careul oaspeţilor, urmare a unui duel cu Benatia. Penalty? Nicola Rizzoli, singurul arbitru al Italiei la Mondial, a lăsat iniţial jocul să continue, pentru ca apoi, avertizat de asistentul de poartă, să arate punctul cu var.

Click aici pentru VIDEO!

Jucătorii Romei au sărit ca arşi, susţinuţi şi de asistentul de la linie, care din poziţia sa nu văzuse nici el penalty. Ce face Rizzoli? Îl abordează direct pe Sansone:
Rizzoli: "Ai fost faultat? Te rog, spune-mi adevărul şi n-am să te sancţionez!"
Sansone: "Am alunecat, dar şi Benatia m-a tras de tricou"
Decizia finală, la capătul a aproape 4 minute de consultări: minge de arbitru.

"Tu, ca arbitru, nu-i poţi cere unui jucător care luptă pentru evitarea retrogradării să spună adevărul"