INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AMICAL

VIDEO Ziua revanşei! Cu un Di Maria fabulos, Argentina a pus la respect Germania, 4-2!

Articol de GSP - Publicat joi, 04 septembrie 2014 00:00 / Actualizat joi, 04 septembrie 2014 11:40

Naţionala Argentinei şi-a luat revanşa în faţa Germaniei, după ce în urmă cu două luni nemţii au cucerit Cupa Mondială chiar în faţa naţionalei la care Maradona a făcut istorie, 1-0.

Nemţii au fost învinşi cu 2-4 la Dusseldorf de o formaţie a Argentinei venită cu dorinţă de revanşă, iar omul meciului a fost Angel Di Maria, care a înscris un gol şi a dat trei assisturi. Lionel Messi n-a fost folosit de Tata Martino, la cererea insistentă a Barcelonei.

Vezi VIDEO cu golurile!

Pentru formaţia antrenată de Joachim Low au marcat Schurrle în minutul 52 şi Gotze cu 20 de minute înainte de final. De partea cealaltă, reuşitele Argentinei au fost trecute în dreptul lui Aguero la 20 de minute de la startul partidei, Lamela în minutul 40, Fernandez la 3 minute după pauză şi Di Maria în minutul 50.

Echipele folosite de cei doi antrenori:

Germania: Neuer (Weidenfeller 46') – Grosskreutz, Ginter, Howedes, Drum – Schurrle (Muller 57'), Kroos (Rudy 71'), Kramer, Draxler (Podolski 33') – Reus, Gomez (Gotze 57')
Antrenor: Joachim Low

Argentina: Romero (Andujar 80')- Zabaleta (Campagnaro 77'), F. Fernandez, Demichelis, Rojo – Perez (A. Fernandez 46'), Mascherano, Biglia – Lamela (Gago 68'), Aguero (Gaitan 83'), Di Maria (R. Alvarez 83')
Antrenor: Gerardo Martino.

Comentarii (32)
bazileon
bazileon  •  05 Septembrie 2014, 07:19
Postat de vladp pe 04 Septembrie 2014, 17:52

Asa este blue-man. Numai cine nu-i cunoaste pe nemti poate sa creada ca n-au vrut sa castige. Germania joaca la victorie orice meci. Tin la palmares in orice conditii iar faptul ca acum au luat o bataie crunta de la Argentinieni poate sa mire numai pe niste necunoscatori in ale fotbalului. In Brazilia, Germania a fost urmarita de noroc aproape tot parcursul. In finala, Di Maria a fost indisponibil. N-am nicio indoiala ca daca ar fi jucat, alta ar fi fost soarta meciului. Germanii ar fi terbuit sa-si distribuie fortele de aparare pe doua fronturi foarte dificle, Messi si Di Maria. In aceste conditii, ori unul, ori cellat si-ar fi creat cu siguranta o sansa de gol si ar fi castigat.

Bataie crunta este o exagerare; bataie crunta a luat Brazilia de la Germania la recent incheiatul CM.

oldlion
oldlion  •  05 Septembrie 2014, 00:07

nu numai ca esti un cunoscator de fotbal, pe deasupra ai si puteri supranaturale: tu stii ce s-ar fi intimplat daca juca di maria in finala. ce noroc cu noi ca de fericesti cu comentarii pe acest site. din pacate, teoriile tale au un mic defect: cuprind cuvintul DACA. iar faptul ca sustii ca germania a iesit campioana prin noroc, ne arata cit de cunoscator esti.... si cum vad ca vorbesti germana un mic mesaj de la mine: schreib deine geschichte auf klopapier du dreckige fotze und lass uns in ruhe..

vladp
vladp  •  04 Septembrie 2014, 20:25
Postat de unfand pe 04 Septembrie 2014, 19:07

A fost doar un meci amical, pentru palmares daca vrei. Germania inca e campioana mondiala si dupa meciul acesta, trofeu castigat in fata aceleasi Argentina. Acum fa si tu diferenta dintre o finala de CM si un meci AMICAL.

Te-nseli! Germanii au luat meciul cat s epoate de serios. Deja sunt ingrijorati ca nu le-a mers jocul. Iata ce spun in finalul unui artico din Bild: Gegen Schottland können Jogis Jungs zeigen, dass es sich nur um einen Ausrutscher handelt. (impotriva Scotiei, tinerii lui Jogi trebuie sa arate ca a fos tvorba doar de o alunecare/intamplare!)