INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VILLARREAL - BARCELONA

FOTO Villarreal - Barcelona, meciul startului de sezon în La Liga » 7 goluri și răsturnări de situație

Barcelona s-a impus în deplasarea cu Villarreal, scor 4-3, în runda cu numărul 3 din La Liga. +9   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 27 august 2023 20:33 / Actualizat duminica, 27 august 2023 20:33

Barcelona s-a impus în deplasarea de la Villarreal, scor 4-3, în runda cu numărul 3 din La Liga.

Startul perfect de sezon al Realului, victorii pe linie în primele 3 runde, a mutat presiunea la Barcelona. Catalanii n-au acuzat acest lucru și au început cum nu se putea mai bine partida de pe „Estadio de la Ceramica”.

Liverpool, revenire fantastică cu Newcastle, în 10 oameni » Rezerva Darwin Nunez a adus victoria echipei lui Klopp
Newcastle - Liverpool 1-2

Villarreal - Barcelona, meciul startului de sezon în La Liga

Gavi a deschis scorul în minutul 12 cu o lovitură de cap, iar Frenkie de Jong a dublat avantajul la următoarea acțiune importantă.

„Submarinul galben” a egalat înaintea pauzei prin Foyth, lovitură de cap după un corner, și Sorloth, lat în poarta goală, din 3 metri.

+5 FOTO

Spectacolul a continuat imediat după reluare. Gazdele au trecut în avantaj datorită reușitei lui Alex Baena. Era 3-2, dar departe de aflarea deznodământului.

Proaspăt-introdusul Ferran Torres a egalat în minutul 68, iar Lewandowski a adus victoria în minutul 71.

S-a jucat pe contre în secvențele finale, Lewandowski și Ansu Fatu irosind mai multe contraatacuri supranumerice.

FINAL. Villarreal - Barcelona 3-4

Villarreal - Barcelona. Echipele de start

Villarreal: Jorgensen - Foyth, Gabbia, Cuenca, Pedraza - Terrats, Capoue, Parejo, Baena - Moreno, Sorloth
Antrenor: Quique Setien

Barcelona: Ter Stegen - S. Roberto, Kounde, Christensen, Alonso - Gundogan, Romeu, F. De Jong - Yamal, Lewandowski, Gavi
Antrenor: Xavi

Stadion: Estadio de la Ceramica
Arbitru: Alejandro Jose Hernandez Hernandez

Villarreal - Barcelona, meciul zilei în La Liga

• Barcelona a început neconvingător sezonul. A obținut numai o remiză în prima etapă, 0-0 cu Getafe, și a câștigat greu cu Cadiz, 2-0, ambele goluri venind după minutul 80
  • Villarreal a acumulat 3 puncte în primele două etape, 1-2 cu Betis și 1-0 cu Mallorca
  • Sezonul trecut, campioana Spaniei a câștigat ambele partide cu Villarreal, 3-0 pe Camp Nou și 1-0 pe Estadio de la Ceramica

Mai multe articole din fotbalul internațional:

PSG a „spart gheața” în acest sezon! Mbappe și Asensio au adus victoria cu Lens
PSG - LENS
Lionel Messi, magistral la debutul în MLS » Gol marcat la capătul unei faze senzaționale