INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL

Virgil van Dijk nu-și menajează colegii înaintea derby-ului cu Everton: „Nu le voi permite”

Virgil van Dijk / Foto: Getty Images
Virgil van Dijk / Foto: Getty Images

Articol de - Publicat joi, 18 septembrie 2025 16:23 / Actualizat joi, 18 septembrie 2025 16:24

Jucătorii lui Liverpool își fac singuri viața inutil de dificilă, susține căpitanul Virgil van Dijk (34 de ani) după victoria cu 3-2 împotriva lui Atletico Madrid, într-un meci din prima etapă a Ligii Campionilor. „Cormoranii” au risipit un avantaj de două goluri înainte ca fundașul să înscrie golul decisiv în al doilea minut al prelungirilor.

Aceasta a fost a cincea partidă consecutivă pe care Liverpool o câștigă cu un gol decisiv marcat după minutul 83. Echipa de pe Merseyside nu a înregistrat încă o victorie într-un mod diferit în acest sezon.

Pentru „cormorani” urmează derby-ul cu rivala locală Everton, care se va disputa pe Anfield sâmbătă, 20 septembrie, de la ora 14:30.

Virgil van Dijk, după ce a marcat golul decisiv cu Atletico Madrid: „Nu era nevoie să ajungem în această situație”

Nu era nevoie să ajungem în această situație. Atletico este însă o echipă bună, de calitate, care nu renunță niciodată. Au demonstrat-o și în acest meci. Nu cedează.

Nu ne dorim astfel de finaluri. Am avut numeroase ocazii să închidem partida, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Totuși, văd progres și continui să cred în această echipă”, a declarat Virgil van Dijk, potrivit sportal.bg.

„În cele din urmă, a fost o nouă bătălie împotriva echipei dure a lui Diego Simeone. Ei și-au lăsat inimile pe teren. Burnley a făcut același lucru, a jucat excelent în apărare și a menținut egalitatea până la final.

Acesta este fotbalul la cel mai înalt nivel. Acum urmează Everton și suntem cu toții conștienți cât de dificil este întotdeauna acest meci”, a continuat Van Dijk.

Noii jucători de la Liverpool își pot face debutul în derby-ul Merseyside, iar Van Dijk și-a asumat sarcina de a le explica importanța acestei confruntări.

Nu voi permite să iasă nepregătiți. Poate că înțeleg într-o oarecare măsură, dar și antrenorul se va implica. Vom vorbi doar despre asta în următoarele două zile. Personal, nu sunt îngrijorat, pentru că acești băieți au jucat în meciuri mari. Nu în derby-ul Merseyside, dar se vor descurca”.

În meciul cu Atletico Madrid a debutat și Alexander Isak, jucătorul adus de la Newcastle în ultima zi a perioadei de mercato, în schimbul sumei de 125 de milioane de lire sterline.

„I-am spus pur și simplu să facă ceea ce face de obicei, precum și să se bucure de meci. Nu sunt importante doar golurile, ci și construcția atacurilor, presingul și alte lucruri.

S-a descurcat bine, dar acesta este doar începutul. Acum trebuie să se recupereze, pentru că sâmbătă vine alt meci. Nu știu dacă va începe sau nu, dar trebuie să fie pregătit pentru orice”, a încheiat Van Dijk.

Clasamentul din Premier League

Citește și:
Alimentul pe care Gică Hagi l-a eliminat din meniu: „De 5 ani”
Superliga
Alimentul pe care Gică Hagi l-a eliminat din meniu: „De 5 ani”
„Mă trezesc traumatizată din somn!” » Alina Oprea, dezvăluiri despre „Desafio, Aventura”, cel mai nou show TV la care participă nume cunoscute din sport: „Foame, mizerie...”
Media
„Mă trezesc traumatizată din somn!” » Alina Oprea, dezvăluiri despre „Desafio, Aventura”, cel mai nou show TV la care participă nume cunoscute din sport: „Foame, mizerie...”
E gata! A aterizat în Antalya și semnează cu Rapid
Superliga
E gata! A aterizat în Antalya și semnează cu Rapid
O fotografie de Revelion a transformat-o într-o „țintă” pe tenismena din Ucraina: „Nu joc la două capete!”
Tenis
O fotografie de Revelion a transformat-o într-o „țintă” pe tenismena din Ucraina: „Nu joc la două capete!”
BMW lansează un nou brand exclusivist FOTO
Profit.ro
BMW lansează un nou brand exclusivist FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Florin Răducioiu a apărut lângă o blondă în noaptea dintre ani! Cine e femeia de care e îndrăgostit fostul internațional

În timp ce Trump posta imagini cu Maduro, în Venezuela se făcea anunțul care poate duce la scenariul din 2003


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează