INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Vlad Chiricheș, gol în umilința suferită de Sassuolo cu Atalanta! Prestație penibilă în defensivă: ce a făcut la cele 5 goluri

Vlad Chiricheș (31 de ani) a marcat un gol, dar a avut o prestație slabă în defensivă, în eșecul suferit de Sassuolo pe terenul Atalantei.

Articol de - Publicat duminica, 03 ianuarie 2021 17:31 / Actualizat duminica, 03 ianuarie 2021 19:18

La al doilea meci consecutiv ca titular la Sassuolo după ultima leziune musculară, Vlad Chiricheș a fost în corzi la Bergamo, în jocul cu Atalanta. Fundașul român a pierdut un duel cu Duvan Zapata în careu, respingând moale, iar columbianul a deschis scorul. Apoi, l-a scăpat și pe Iličici, ieșind greșit la ofsaid, noroc că slovenul nu a țintit poarta.

Vlad Chiricheș, gol în Atalanta - Sassuolo

Lent și ezitant, Vlad a suferit teribil, ca toată defensiva neroverde, și Zapata l-a depășit ușor și constant, chiar și în duelurile la cap. Nici la Pessina nu a strâns și acesta a dublat handicapul într-o repriză de coșmar. Duvan i-a provocat și un „galben” după pauză, când gazdele s-au dezlănțuit.

Căpitanul naționalei României a salvat onoarea lui Sassuolo în minutul 75, când a marcat cu un șut din interiorul careului. Scorul era 5-0 pentru Atalanta în acel moment.

Clasament Serie A:

INTER - CROTONE 6-2. Ionuț Radu și Denis Drăguș, martori la spectacolul cu 8 goluri din Serie A