INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

FOTO Bayern Munchen a câștigat al 8-lea titlu consecutiv în Bundesliga!

Bayern Munchen e campioana Germaniei +13   FOTO
Bayern Munchen e campioana Germaniei

Articol de GSP - Publicat marti, 16 iunie 2020 21:17 / Actualizat miercuri, 17 iunie 2020 00:01

Bayern Munchen s-a impus la Bremen, scor 1-0, și a câștigat titlul cu numărul 30 în Germania.

Titlul a fost adus de golgeterul Robert Lewandowski, cu reușita din minutul 43. Polonezul a dejucat pasul la offside al gazdelor, a preluat ideal pasa lui Boateng și l-a învins elegant pe portarul Pavlenka. Bavarezii au controlat partida în continuare, dar au trăt periculos ultimele minute. Davies a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 79, pentru o obstrucție. În minutul 86, gazdele au cerut o lovitură de la 11 metri, pentru un posibil henț la Boateng. Reluările au demonstrat că mâna era lipită de corp.

+9 FOTO

Bayern obține al 8-lea titlu consecutiv de campioană în Bundesliga și ajunge la un total de 30, record absolut în Germania.

FINAL » Werder - Bayern 0-1

• A marcat: Lewandowski 44

Werder - Bayern, echipele de start

Werder: Pavlenka - Gebre Selassie, Veljkovic, Moisander, Friedl - Eggestein, Vogt, Klaassen - Bittencourt, Osako, Rashica
Antrenor: Florian Kohfeldt

Bayern: Neuer - Pavard, Boateng, Alaba, Davies - Kimmich, Goretzka - Gnabry, Muller, K. Coman - Lewandowski
Antrenor: Hansi Flick

29de titluri are Bayern Munchen în Germania, record absolut

Clasament Bundesliga

Programul etapei #32 din Bundesliga:

Ianis Hagi a revenit la antrenamentele lui Rangers » A promovat noul echipament al scoțienilor: „Ne-am întors!”

Cristiano Ronaldo de-abia așteaptă finala Napoli - Juventus » Cifre impresionante pentru portughez