INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  WEST HAM - TOTTENHAM

West Ham primește vizita lui Tottenham, echipa la care evoluează fundașul central Radu Drăgușin (22 de ani), de la 22:15, în runda cu numărul #31 din Premier League. foto: Imago +7   FOTO

Articol de - Publicat marti, 02 aprilie 2024 23:55 / Actualizat miercuri, 03 aprilie 2024 00:23

West Ham și Tottenham au remizat, scor 1-1, într-un meci extrem de spectaculos al rundei cu numărul #31 din Premier League. Fundașul central Radu Drăgușin (22 de ani) a fost rezervă neutilizată în acest meci.

Vezi AICI programul și rezultatele întregii etape din Premier League

Tottenham a deschis scorul după doar 5 minute de joc. Werner a intrat în careu din partea dreaptă și a trimis o pasă în fața porții, de unde Brennan Johnson a înscris fără emoții.

+3 FOTO

„Ciocănarii” au răspuns rapid, Bowen a executat perfect un corner, iar Zouma s-a înălțat și l-a învins pe Vicario cu o lovitură de cap.

Gazdele puteau să mai lovească în finalul primei reprize, când Ward-Prowse l-a „întins” pe Vicario din lovitură liberă. „Ciocănarii” au fost periculoși imediat după pauză. Antonio a șutat puternic din afara careului, dar Vicario a reușit să respingă în extremis.

La faza imediat următoare, portarul lui Tottenham și-a salvat din nou echipa cu o parada senzațională la lovitura de cap trimisă de Mavropanos, venită în urma unei lovituri de la colțul terenului. Două minute mai târziu, Paqueta a șutat din afara careului, dar mingea a trecut pe lângă vinclu.

Cea mai mare ocazia a meciului a fost cea a lui Antonio din minutul 60. Atacantul gazdelor a rămas singur cu Vicario, dar nu a reușit să îl învingă pe italian. Pe final, gazdele au forțat victoria, dar defensiva lui Tottenham a rezistat eroic. După acest meci, West Ham ocupă locul 7, cu 45 de puncte, în timp ce Tottenham se clasează pe 5, cu 57 de puncte.

FINAL. West Ham - Tottenham 1-1

West Ham - Tottenham, echipele de start

West Ham (4-2-3-1): Fabianski - Coufal, Mavropanos, Zouma, Emerson - Ward-Prowse, Soucek - Bowen, Paqueta, Kudus - Antonio
Rezerve: Anang, Cornet, Cresswell, Earthy, Ings, B. Johnson, Mubama, Ogbonna, K. Phillips
Antrenor: David Moyes

Tottenham (4-2-3-1): Vicario - Porro, Romero, Van de Ven, Udogie - Bissouma, Bentancur - B. Johnson, Maddison, Son - Werner
Rezerve: Austin, Davies, Drăgușin, Emerson Royal, Hojbjerg, Kulusevski, Lo Celso, Richarlison, Sarr
Antrenor: Ange Postecoglou

Clasamentul actualizat din Premier League

VIDEO. Radu Drăgușin, despre acomodarea la Tottenham, debutul la un turneu final și obiectivul României la EURO 2024

Șoc la Farul » Un titular i-a întors spatele lui Hagi și pleacă la Ludogorets! Budescu, tras și el pe linie moartă
FARUL
Șucu l-a sunat pe Becali și planifică o schimbare majoră în Superligă: „Noi doi putem să atacăm frontal!”
RAPID

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”