INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FC BARCELONA

Xavi: "Viitorul Barcelonei depinde de Messi"

Articol de GSP - Publicat luni, 12 aprilie 2010 00:00

Mijlocaşul Barcelonei Xavi Hernandez şi-ar dori ca echipa sa să întîlnească, în cazul în care se va califica în finala Ligii Campionilor, echipa antrenată de Louis Van Gaal, Bayern Munchen.

"Îl apreciez foarte mult pe Van Gaal şi îi datorez enorm. Uneori m-a titularizat chiar în faţa lui Pep, cînd aveam doar 18 ani. A pariat cu multă încredere pe mine. E un om formidabil!
Cu siguranţă vom suferi dacă ne vom întîlni cu echipa sa în finală, pentru că e un adevărat strateg, analizează foarte bine partidele", a spus Xavi.

Fotbalistul de 30 de ani a povestit că a primit felicitări de la marii rivali, după El Clasico, şi recunoaşte că traversează cel mai important moment al carierei sale: "Mă aflu în cel mai bun moment al carierei mele, am tot ce-mi doresc. Trofeele îţi schimbă viaţa, pentru că atunci cînd le cîştigi creşte respectul faţă de tine însuţi, titlurile pe care le aduni te fac să te simţi mai apreciat.
Am primit felicitări de la madrileni, unii mă rugau să vin la Madrid. Raul e unul dintre cei care m-au felicitat după meci, e un tip foarte respectuos. La fel a făcut şi în sezonul trecut, m-a felicitat după fiecare trofeu cîştigat".

Despre acest sezon din Primera Division, Xavi spune că: "Totul ne iese perfect, dar dacă nu menţinem ritmul, devenim o echipă oarecare. Guardiola e cel mai bun tehnician pe care l-am întîlnit în toată cariera mea, alături de Luis Aragones. Ştie să citească jocul ca nimeni altul, anticipează mutările adversarilor, te captivează prin felul de a vorbi, pentru că ştie că un antrenor modern trebuie să fie şi psiholog".

"Creierul" Barcelonei e de părere că Lionel Messi e cel de care depinde viitorul formaţiei catalane: "Messi e primul care oferă un exemplu despre cum trebuie să te sacrifici pentru jocul echipei. Viitorul Barcei depinde de el. Trebuie să avem grija de Messi, să-l facem să se simtă în largul lui şi să-şi păstreze bucuria de a juca", a spus Xavi, conform sport.es.

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (3)
 •  12 Aprilie 2010, 16:36

fotbalul va fi mai sarac fara oameni ca raul si xavi...din pacate sunt din ce in ce mai putini in europa...de romania nici nu mai are rost sa discutam...ii numeri pe degetele de la o mana si sint balacariti de borcea, copos, jiji, iancu...trist

 •  12 Aprilie 2010, 16:22

mare jucator, mare caracter, la fel ca si Messi FORZZA BARCA

lucell
lucell  •  12 Aprilie 2010, 14:37

respect xavi ...respect raul.asta e fotbalul mare

Vezi toate comentariile (3)
Comentează