INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  COREEA DE SUD - GHANA 2-3

Coreea de Sud a pierdut cu Ghana, scor 2-3, la captul unui meci foarte sepcataculos. După fluierul final, unul dintre antrenorii secunzi ai echipei africane a vrut să facă o poză cu Heung Min-Son, sud-coreeanul fiind în lacrimi/ foto: captură Twitter +4   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 28 noiembrie 2022 19:30 / Actualizat luni, 28 noiembrie 2022 23:08

Coreea de Sud a pierdut cu Ghana, scor 2-3, la capătul unui meci foarte spectaculos din grupele Campionatului Mondial 2022. După fluierul final, unul dintre membrii staff-ului echipei africane a vrut să facă o poză cu Heung Min-Son, care plângea pe teren.

Coreea de Sud a revenit cu Ghana, de la 0-2, dar a fost răpusă de a doua reușită a lui Kudus. La finalul meciului, Son, vedeta asiaticilor, a început să plângă.

captură Twitter

Acest lucru nu a contat pentru unul dintre oficialii Ghanei, care a vrut să facă un selfie cu atacantul lui Tottenham. Son a plecat imediat când a văzut intenția, iar un alt membru al staff-ului african a intervenit și și-a îndepărtat colegul.

Toate camerele au fost pe Răzvan Burleanu la Campionatul Mondial » Cum a apărut înainte de Brazilia - Elveția
Brazilia - Elveția

Gestul i-a enervat pe internauții din întreaga lume, care au comentat revoltați pe Twitter:

• „N-are rușine!”
  • „Un gest oribil!”
  • „Doar ce a pierdut un meci important. Lasă-l să respire!”
  • „E ca și cum bătăușul ar vrea să-și facă poză cu tine”
  • „A fost nevoie să intervină colegul ca să-l oprească...”

Coreea de Sud - Ghana 2-3, încă un meci superb de la Campionatul Mondial

Salisu a deschis scorul în minutul 24, ca urmare a unei faze fixe executate de Jordan Ayew și bâjbâite de apărarea sud-coreeană. Naționala lui Otto Addo și-a mărit avantajul până la pauză: Mohammed Kudus a deviat pe spate, cu capul, o centrare perfectă semnată de același Jordan Ayew ('34).

Coreea de Sud a revenit fantastic de la pauză și a egalat în decurs de 3 minute - '58 - '61 -, „dublă” izbutită de atacantul Cho, care de fiecare dată a primit din stânga și a finalizat excelent cu capul.

Dar Kudus avea să le taie elanul elevilor lui Paulo Bento. Mijlocașul lui Ajax a finalizat fără preluare din careu și l-a prins pe contre-pied pe goalkeeperul Seung-Gyu Kim ('69). De această dată, Ghana a reușit să-și păstreze avantajul.