INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  CROAȚIA - BRAZILIA 1-1 (4-2 D.PEN.)

FOTO Dărâmão! Brazilienii, năpădiți de lacrimi după ce au fost eliminați de la Mondial

Neymar nu și-a putut stăpâni lacrimile duă eliminarea în fața Croației // foto: Guliver/gettyimages +14   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 decembrie 2022 20:13 / Actualizat vineri, 09 decembrie 2022 20:25

Eliminarea de la Campionatul Mondial, după 2-4 la penalty-uri cu Croația, 1-1 în cele 120 de minute de joc, i-a dărâmat pe brazilieni. La propriu și la figurat.

Brazilia, considerată mare favorită la titlul mondial, s-a oprit în sferturi la ediția din acest an. Părea că va trece de Croația grație golului înscris de Neymar, dar reușita lui Bruno Petkovic din minutul 117 a dus meciul la loviturile de departajare.

+10 FOTO

Dărâmão! Brazilienii, năpădiți de lacrimi după ce au fost eliminați de Croația de la Campionatul Mondial

De la punctul cu var, ratările lui Rodrygo și Marquinhos, cuplate cu inspirația croaților, au eliminat Selecao.

Iar brazilienii au fost la pământ. Neymar, Antony, Rodrygo au început să plângă. Și ceilalți păreau extrem de afectați.

+10 FOTO

În alte zone ale terenului, croații erau în extaz. Au ajuns în semifinalele celei mai importante competiții din fotbal, după ce în 2018 s-au oprit în finală.