Pierluigi Collina explică de ce meciurile de la CM au atât de multe minute de prelungiri și goluri puține: „E ca la concert, când aplauzi și ceri bis solistului”

Pierluigi Collina // Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 01 decembrie 2022 13:04 / Actualizat joi, 01 decembrie 2022 13:09

Pierluigi Collina, șeful arbitrilor la FIFA, crede că creșterea minutelor suplimentare face un bine fotbalului și celor care îl privesc: „Obiectivul e să mărim timpul efectiv”.

Asistăm în Qatar la un paradox al fotbalului. Deși meciurile durează mai mult, datorită/din cauza prelungirilor abundente dictate de arbitri, la directiva șefilor arbitrajului, numărul de goluri este aproape de un minim istoric. Contabilizând golurile până la meciurile de joi, s-a ajuns la o medie de 2,43 goluri (97 în 40 de partide), numai în 2006 (2,30), 2010 (2,27) și 1990 (2,20) marcându-se mai puțin.

Vorbind despre prelungirile extra-large, Pierluigi Collina, șeful arbitrilor de la FIFA, susține că acestea fac un bine fotbalului și celor care se uită la meciuri: „Am dat directive precise, noi vrem să creștem timpul efectiv de joc. Lumea dorește că vadă mai mult fotbal. Am început la turneul din Rusia și acum am făcut progrese. Este ca la concerte, dacă îți place spectacolul, te ridici în picioare, aplauzi și ceri un bis din partea solistului.”

59de minute pe meci este media timpului efectiv la Mondialul din Qatar. Minimumul duratei a fost de 55 de minute, iar maximul de 67, luându-se în calcul doar meciurile din grupe

Se cronometrează și bucuria golului

Collina a explicat că „centralul” deține cronometrul oficial, însă îl ajută și arbitrul de rezervă, contabilizând orice întrerupere. Se ține cont de timpul pierdut la fiecare accidentare, un minut în medie, analizarea unei faze care necesită intervenția VAR și cât timp se risipește în momentul schimbărilor.

Când se fac două sau trei deodată nu se mai adaugă un minut și jumătate, adică 30 de secunde de înlocuire. Și perioada necesară sărbătoririi unui gol se adaugă la totalul prelungirilor, de aceea se ajunge și la timp suplimentar de zece minute. Dacă ne uităm în spate cu patru ani, atunci prelungirile erau în medie de șase minute și jumătate pe meci. Acum s-a ajuns la zece peste timpul regulamentar.

31de goluri s-au marcat în 5 meciuri, aproape o treime din total: Anglia - Iran 6-2, Spania - Costa Rica 7-0, Camerun - Serbia 3-3, Coreea de Sud - Ghana 2-3 și Franța - Canada 4-1

Nu e o schimbare atât de dramatică, cum au fost percepute lucrurile după Iran - Anglia, de la începutul competiției, care a avut 23 de minute adiționale. 14 au fost numai din cauza accidentărilor

- Pierluigi Collina, șeful arbitrilor la FIFA

Cad capetele la Campionatul Mondial » Al doilea selecționer care pleacă după ce a fost eliminat

Incredibil! Szczesny și Messi au făcut pariu pe teren: „Probabil voi fi suspendat, dar nu-mi pasă” » Ce prevede regulamentul FIFA