alexiosas  •  03 Decembrie 2022, 21:43

nu apare intrebarea : de ce au pierdut americanii? le era frica ca o joace inpotriva Argentinei sau de canguri se temeau mai mult?

adriann_
adriann_  •  03 Decembrie 2022, 19:07

La golul 3 al olandezilor am ras in hohote, asa ceva nu vezi la noi nici la U16 :)) Bietul Pulisic cred ca a intrat in depresie cand a vazut alaturi de ce fundas de banda trebuie sa joace :))

alin.gabriel
alin.gabriel  •  03 Decembrie 2022, 19:01

Deabia astept un sfert Argentina - Tarile de Jos, asta presupunand ca sud-americanii se vor califica in sferturi. Ambele echipe au inscris cate cinci goluri in grupe, marcand in fiecare meci. Batavii au mai inscris inca de trei ori impotriva SUA. Sper sa avem parte de un meci deschis cu mult goluri. Personal, mi-ar placea ca olandezii sa castige, insa cred ca Argentina est favorita.

alin.gabriel  •  03 Decembrie 2022, 18:40

Haha, au dat si americanii gol, insa, inca o data, marcajul mai mult decat defectuos le-a cam naruit sperantele : 3-1 Dumfries. S-a cam terminat...

alin.gabriel  •  03 Decembrie 2022, 18:36

Meciul este placut, deschis, cu multe ocazii. Olandezii nu mai sunt totusi o forta. Nu mi se par nici destul de rapizi, nici indeajuns de agresivi pe faza de presing pentru a ajunge departe la acest mondial. In afara de Depay si de Dumfries, in atac sunt destul de slabuti. Parerea mea e ca au avut multe ocazii datorita faptului ca au deschis scorul repede si ca americanii s-au aruncat in atac. Americanii nu joaca rau si se vede ca au inceput sa aiba destul de multi jucatori in Europa. Cu toate astea, la cele doua goluri primite au dat dovada de multa naivitate. In fotbalul actual nu poti face un marcaj asa larg in propriul careu. Cele doua goluri au fost identice. Depay si Blind au avut tot timpul din lume sa-si plaseze cum trebuie suturile. Ceea ce mi se pare interesant e faptul ca desi olandezii au superioritate numerica la mijloc, au cedat initiativa americanilor imediat dupa gol. Este de mirare din partea lui Van Gaal. Te joci cu focul. Pulisici si Weah sunt foarte periculosi, mai ales primul care are dese intrari pe centru si un sut foarte bun. Sper sa dea si Americanii macar un gol, sa se anime meciul si mai mult.