Meciurile
zilei

GALERIE FOTO + VIDEO „MessiMania” la București și o apariție specială în centrul Capitalei: cântăreața din Argentina a atras toate privirile în Piața George Enescu. Peste 1.500 de oameni prezenți

Cum s-a trăit la București meciul Argentinei cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP) +25   FOTO
Cum s-a trăit la București meciul Argentinei cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)

Articol de , - Publicat luni, 22 iunie 2026, 21:30 / Actualizat luni, 22 iunie 2026 22:21

ARGENTINA - AUSTRIA. Dincolo de frenezia generală din Dallas „MessiMania” s-a resimțit din plin și la București, luni seara, în Piața George Enescu, unde peste 1.500 de microbiști s-au adunat lângă Ateneu pentru a urmări la lucru reprezentația campioanei mondiale. Tricourile cu Leo Messi au fost predominante într-o seară cu puternice accente sud-americane.

Farmecul Cupei Mondiale și fenomenul Leo Messi s-au împletit pentru o seară specială în centru Capitalei, la cel mai așteptat meci al începutului de săptămână. Și, cum hat-trick-ul cu Algeria le-a reaprins imaginația fanilor „Puricelui”, efectele s-au simțit în toate colțurile lumii, chiar și la București.

Cum s-a trăit la București meciul Argentinei cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)
Cântăreața Analia Selis a urmărit din piața George Enescu partida compatrioților cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)
Cum s-a trăit la București meciul Argentinei cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)
Cum s-a trăit la București meciul Argentinei cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)
Cum s-a trăit la București meciul Argentinei cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)
+20 FOTO

Bucureștiul în dungi albe și bleu

La mii de kilometri de Dallas, Messi și ai săi au avut parte de o susținere generoasă din partea românilor care au acaparat piața improvizată din centrul Bucureștiului pentru a viziona, la oră de vârf, duelul Argentinei cu Austria.

Peste 1.700 de microbiști de toate vârstele, români, argentinieni si de alte naționalităti, au trăit la intensitate maximă fiecare mișcare a favoritului lor, începând de la intonarea imnului și continuând cu fazele aprinse ale partidei cu Austria.

Magnetismul lui Messi e greu de cuprins în epitete și nu poate fi cuantificat nici în decibelii declanșați de fiecare dată când minge ajunge la superstarul „made in” Rosario.

Îmbrăcați în tricouri „Albiceleste” cu numărul zece pe spate - colecții felurite, încă de la începuturile vedetei Argentinei - suporterii adunați în Piața George Enescu au celebrat la cote nebănuite una dintre ultimele apariții ale idolului lor la un Campionat Mondial.

Celebrele plecăciuni în fața argentinianului au început din primul minut și au persistat și după ce Leo a ratat penalty-ul din prima repriză, moment însoțit de un oftat prelung care a cuprins toată piața.

Iar „explozia” de bucurie de după primul gol e elocventă: reușita argentinianului, a patra la acest Mondial, a fost acompaniată de urale și o euforie pe care doar meciurile României de la EURO 2024 ar putea s-o egaleze. Rețetă repetată și mai zgomotos și după golul secund al lui Messi, venit la instalarea întunericului la București. Ce fotbalist și ce moștenire!

Analia Selis ne-a ieșit în cale

Luând-o la pas prin mulțimea de suporteri ai „pumelor”, reporterii GSP au întâlnit-o și pe Analia Selis, 49 de ani, cântăreața argentiniană care a făcut carieră în România în ultimele două decenii. E cunoscută publicului din țara noastră în special pentru interpretarea tangoului, dar și pentru muzica latino-pop.

Cântăreața Analia Selis a urmărit din piața George Enescu partida compatrioților cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)
Cum s-a trăit la București meciul Argentinei cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)
Cum s-a trăit la București meciul Argentinei cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)
Cum s-a trăit la București meciul Argentinei cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)
Cum s-a trăit la București meciul Argentinei cu Austria / FOTO: Andrei Furnigă (GSP)
+20 FOTO

Aflată în plin turneu, artista din Tucumán, absolventă a Facultății de Arte Muzicale din San Miguel, a venit în piață și a urmărit din primele rânduri confruntarea compatrioților cu Austria, însoțită de o apropiată a acesteia.

Analia Selis a fost căsătorită cu violoncelistul român Răzvan Suma și are doi copii în Români. Ea a promovat atât tangoul argentinian, cât și tangoul românesc prin proiecte precum „Interbelic Simfonic”

Analia Selis a urcat, în ultimii ani, pe scena unor importante festivaluri muzicale: Festivalul Internațional „George Enescu” (România), Radio Song Festival (Beijing, China), Kammermusiktage Barth Festival (Germania), Das Einzigartige Crossover Festival (Elveția).

  • Bucureștenii care plănuiesc să vadă meciurile de la Mondial în aer liber o pot face în Piața „World Cup” din centrul Bucureștiului, în fața Ateneului, unde a fost montat înainte de startul turneului un eran de 64 de metri pătrați.

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează