Articol de Mihai Șovei - Publicat vineri, 26 iunie 2026, 09:30 / Actualizat vineri, 26 iunie 2026 09:30
După victoria surprinzătoare a Ecuadorului cu 2-1 contra Germaniei, impactul victoriei a depășit cu mult limitele sportive în țara din America de Sud.
Într-o decizie care a luat prin surprindere întreaga națiune, președintele Daniel Noboa a decretat oficial că vineri, 26 iunie, va fi sărbătoare națională în toată țara.
Președintele a declarat sărbătoare națională în Ecuador
Rezultatul a completat o schimbare impresionantă de situație pentru Ecuador, care a intrat în meciul decisiv din Grupa E după o înfrângere cu 1-0 în fața Coastei de Fildeș și o remiză fără goluri în fața Curacao. Înfruntând o echipă deja calificată a Germaniei, Ecuador era considerată pe scară largă echipa mai puțin favorită, dar a oferit o performanță care va fi amintită ani de zile.
Pentru a celebra performanța istorică de a se califica în fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial, președintele Daniel Noboa a declarat ziua de 26 iunie sărbătoare națională, astfel că oamenii vor avea liber de la muncă.
„Mulțumiri jucătorilor și antrenorului care, în ciuda criticilor, insultelor și momentelor dificile prin care au trecut, au reușit să-și revină și să aducă această bucurie imensă întregii țări. Mâine, sărbătoare! Trăiască Ecuadorul!”, a transmis președintele Ecuadorului, într-un mesaj postat pe rețelele de socializare.

Este pentru a doua în istoria Ecuadorului când echipa națională se califică în fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial. Ultima dată s-a întâmplat în 2006, la ediția din Germania, atunci când a fost eliminată de Anglia în optimi.
Am prins viață ca să simțim. Uneori simțim durerea înfrângerii, dar alteori și satisfacția unei victorii. Important este să găsim un echilibru. Asta nu-mi va schimba viața. Nu o va face. Dar trebuie să ne delectăm cu această bucurie.
Totul se rezumă la a înțelege că viața aduce aceste momente pe care le poți împărtăși cu familia ta, cu bărbatul tău, cu mama ta, cu sora ta, cu prietenii tăi. Tatăl meu lipsește. Ne privește de sus. Dar, oricum, cred că trebuie să sărbătorim aceste momente. Mă gândesc la poporul ecuadorian, la 19 milioane de oameni care se îmbrățișează, beau o bere și sărbătoresc această victorie istorică.
- Sebastian Beccacece, selecționer Ecuador
Clasamentul final al grupei E
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!
Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!