Articol de Aurelian Botezatu - Publicat luni, 15 iunie 2026, 07:27 / Actualizat luni, 15 iunie 2026 07:29
Olanda a terminat la egalitate, 2-2, meciul de debut la Mondialul 2026, cu Japonia. „Portocala mecanică” a fost egalată la doi în minutul 88.
Reușita din final a lui Kamada le-a stricat complet dispoziția jurnaliștilor olandezi. Cotidianul De Telegraaf l-a atacat pe selecționerul Ronald Koeman, acuzându-l de faptul că echipa a jucat „prea timid” și că schimbările sale au dat peste cap mecanismul oranje.
Ronald Koeman: „Pot trăi cu remiza, pentru că Japonia a avut și ea o mulțime de oportunități”
Însă Koeman a contracarat criticile și i-a îndemnat pe reporteri să recunoască faptul că naționala lor a avut în față un adversar redutabil, împotriva căruia victoriile nu mai sunt de la sine înțelese.
„Când ești în avantaj de două ori și nu câștigi, este puțin dezamăgitor”, a admis Koeman, cu trimitere la evoluția scorului: „Pe de altă parte, pot trăi cu asta, pentru că Japonia a avut și ea o mulțime de oportunități. A fost un meci de top din ambele părți.
Dacă analizezi Japonia, este o echipă care presează întotdeauna foarte sus. Nu au făcut asta multe minute în timpul acestui meci. Au așteptat cu mulți jucători în spatele mingii. În acest sens, le-a fost puțin frică. Asta ne-a îngreunat foarte mult găsirea spațiilor”.
Ronald Koeman a explicat cum a gândit schimbările pentru care a fost criticat în presă
El a vorbit și despre schimbările nefericite, care păreau să fie în favoarea Japoniei. Olanda a început brusc să joace cu cinci fundași: „L-am introdus pe Nathan Aké pentru că nu mai puneam presiune pe flanc. Am fost ușor depășiți de câteva ori. Ne-am apărat bine, dar apoi, din păcate, am primit al doilea gol.
L-am înlocuit pe Crysencio Summerville din cauza cartonașului galben. Iar Memphis Depay e ceva mai bun la a ține de minge decât Malen. Poți avea propria ta opinie despre asta în retrospectivă, dar acestea sunt alegerile pe care le faci la un moment dat”.
Concluzia lui Koeman: „Nu sunt dezamăgit; am văzut o echipă care a dat totul și a jucat foarte bine uneori. De multe ori credem că suntem olandezi și că putem învinge ușor pe oricine, dar Japonia este pur și simplu o echipă grozavă”.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Gigi Becali dezvăluie cât l-a costat biserica abia sfințită din zona Pipera
Preţurile din Los Angeles sunt ireale: ce poţi cumpăra la supermarket cu 100 de lei