Meciurile
zilei

Se înmulțesc criticile la adresa lui Neymar: „Nu înțeleg cum a putut fi convocat”

Neymar, aici împreună cu Vinicius, n-a contat pentru primele două meciuri ale Braziliei la Cupa Mondială / Foto: Imago
Neymar, aici împreună cu Vinicius, n-a contat pentru primele două meciuri ale Braziliei la Cupa Mondială / Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 22 iunie 2026, 14:26 / Actualizat luni, 22 iunie 2026 15:27

Neymar este pus la zid în Brazilia fără să fi jucat vreun minut până acum la Mondialul 2026.

Convocarea lui Neymar, deși încă nu este apt pentru a juca la Mondialul 2026, este privită tot mai mult în Brazilia drept o mare greșeală a selecționerului Carlo Ancelotti.

Lula da Silva: „Vor trebui să creeze o echipă națională cu 11 Pele folosind inteligența artificială!”

Președintele țării, Lula da Silva, a dat tonul criticilor zilele trecute. Prezent la un eveniment, la Belo Horizonte, primul om în stat a întrebat un copil cine este cel mai bun jucător al Selecao în acest moment.

Iar când acesta i-a răspuns „Neymar”, Da Silva a „explodat”: „Neymar nici măcar nu joacă. Este primul jucător din echipa națională care se antrenează de acasă. Am văzut gluma asta în online, ieri. În curând, vor trebui să creeze o echipă națională cu 11 Pele folosind inteligența artificială!”.

José Boto, directorul sportiv al lui Flamengo: „Pedro are 15 goluri și nu e selecționat la o națională care se chinuie să înscrie”

Ieșirea președintelui le-a dat apă la moară și altora ca să-l atace pe „Ney”. José Boto, directorul sportiv al lui Flamengo, a fost o altă voce critică la adresa includerii lui Neymar în lotul pentru turneul final din SUA, Canada și Mexic.

„Nu înțeleg cum este convocat un jucător care a bifat doar două meciuri în ultimele două luni!”, a tunat Boto, care a făcut o comparație cu unul dintre propriii săi jucători: „Pedro are 15 goluri, este golgheterul campionatului brazilian, dar nu este selecționat la o națională care se chinuie să marcheze”.

Carlo Ancelotti: „Neymar va fi disponibil pentru meciul cu Scoția”

Neymar s-a recuperat de pe urma leziunii cu care s-a confruntat în ultima vreme, iar mai nou trage din greu pentru a ajunge la o formă fizică acceptabilă, În acest timp, Carlo Ancelotti nu pierde nicio ocazie să anunțe revenirea supervedetei Selecao.

Ultima oară, sâmbătă: „Mâine se va antrena individual, de luni se va antrena cu restul echipei și apoi va fi disponibil pentru meciul cu Scoția”. Partidă programată miercuri noapte, de la 01:00, ora României, în ultima etapă a grupei C.

Neymar este idolul nostru. Obișnuiam să vorbesc cu Neymar la fiecare anunț despre lot. Îmi spunea mereu: «La naiba, Ancelotti nu m-a mai sunat, sunt foarte trist»
Vinicius jr, atacant Brazilia

Citește și:
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Superliga
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează