INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  ANGLIA - ALGERIA 0-0

Capello: "Nu-mi recunosc echipa!"

Articol de - Publicat duminica, 20 iunie 2010 00:00

Selecţionerul Angliei crede că jucătorii săi suferă de pe urma statutului de favoriţi la Mondial: "Le e frică să nu dea greş".


Fabio Capello face mari eforturi ca să se adune. Dezastrul cu Algeria, şi nu atît rezultatul, 0-0, cît evoluţia jalnică a oamenilor săi, l-a pus pe selecţionerul Angliei într-o situaţie cu care nu s-a mai confruntat niciodată. Tehnicianul italian a şi admis, de altfel, la final: "Eu nu-mi mai recunosc echipa!".

El însuşi într-o postură dificilă, după două remize cu adversari modeşti (Algeria, SUA), Capello nu are decît o explicaţie pentru transformarea în rău suferită de Rooney, Terry, Gerrard şi ceilalţi: "Pare greu de acceptat, avînd în vedere că vorbim despre vedete obişnuite să joace sub presiune. Dar cred totuşi că este vorba de teamă. De frica de a nu da greş la un Mondial la care sîntem mari favoriţi".

Italianul pretinde că "altfel nu se poate explica de ce aceiaşi jucători care au făcut spectacol în preliminarii, cîştigînd grupa fără înfrîngere, acum nu pot controla balonul, greşesc pase simple sau nu-şi asumă responsabilitatea finalizării, preferînd pasa înapoi". În opinia lui, cel mai bun exemplu în acest sens "e Rooney. Pur şi simplu, el nu mai joacă la fel ca Rooney. Nu mai e acel "killer" de la Manchester United".

The Sun: "Scuze, Eriksson!"
Ziarele engleze nu mai au răbdare cu Capello. Ca şi după 1-1 cu SUA, tabloidul The Sun a sărit cel mai rău la gîtul lui: "Vi-l mai amintiţi pe Sven Goran Eriksson, căruia îi dădeam bobîrnace pentru că n-a reuşit să ne ducă decît pînă în sferturi? Ei bine, îi datorăm mii de scuze. De fapt, e tot mai clar că în mandatul lui, Anglia a avut cea mai bună perioadă din ultimii 40 de ani". "Cîştigă-ţi pîinea, Capello!", l-a somat Daily Mail pe italian (foto), aluzie la salariul său de 8,8 milioane de euro anual, cel mai mare de la Mondial. "A schimbat portarul şi atît. Nu calitatea jocului, nu impresia unei echipe care promite mult şi oferă puţin. Iar ieri a părut că şi-a terminat ideile", a comentat acelaşi ziar.

Selecţionerul Angliei crede că jucătorii săi suferă de pe urma statutului de favoriţi la Mondial: "Le e frică să nu dea greş".

Fabio Capello face mari eforturi ca să se adune. Dezastrul cu Algeria, şi nu atît rezultatul, 0-0, cît evoluţia jalnică a oamenilor săi, l-a pus pe selecţionerul Angliei într-o situaţie cu care nu s-a mai confruntat niciodată. Tehnicianul italian a şi admis, de altfel, la final: "Eu nu-mi mai recunosc echipa!".

El însuşi într-o postură dificilă, după două remize cu adversari modeşti (Algeria, SUA), Capello nu are decît o explicaţie pentru transformarea în rău suferită de Rooney, Terry, Gerrard şi ceilalţi: "Pare greu de acceptat, avînd în vedere că vorbim despre vedete obişnuite să joace sub presiune. Dar cred totuşi că este vorba de teamă. De frica de a nu da greş la un Mondial la care sîntem mari favoriţi".

Italianul pretinde că "altfel nu se poate explica de ce aceiaşi jucători care au făcut spectacol în preliminarii, cîştigînd grupa fără înfrîngere, acum nu pot controla balonul, greşesc pase simple sau nu-şi asumă responsabilitatea finalizării, preferînd pasa înapoi". În opinia lui, cel mai bun exemplu în acest sens "e Rooney. Pur şi simplu, el nu mai joacă la fel ca Rooney. Nu mai e acel "killer" de la Manchester United".

The Sun: "Scuze, Eriksson!"
Ziarele engleze nu mai au răbdare cu Capello. Ca şi după 1-1 cu SUA, tabloidul The Sun a sărit cel mai rău la gîtul lui: "Vi-l mai amintiţi pe Sven Goran Eriksson, căruia îi dădeam bobîrnace pentru că n-a reuşit să ne ducă decît pînă în sferturi? Ei bine, îi datorăm mii de scuze. De fapt, e tot mai clar că în mandatul lui, Anglia a avut cea mai bună perioadă din ultimii 40 de ani". "Cîştigă-ţi pîinea, Capello!", l-a somat Daily Mail pe italian (foto), aluzie la salariul său de 8,8 milioane de euro anual, cel mai mare de la Mondial. "A schimbat portarul şi atît. Nu calitatea jocului, nu impresia unei echipe care promite mult şi oferă puţin. Iar ieri a părut că şi-a terminat ideile", a comentat acelaşi ziar.

Citește și:
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Liga 2
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Superliga
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Campionate
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (3)
fotbalistu
fotbalistu  •  20 Iunie 2010, 10:26

go england

mrjack
mrjack  •  20 Iunie 2010, 09:03

sunt..sau ma rog...au fost favoriti prin prisma faptului ca si-au luat antrenor care mai peste tot pe unde a antrenat si-a indeplinit obiectivul...

marius0208
marius0208  •  20 Iunie 2010, 06:35

Nu stiu cine le-a spus ca sint "mari favoriti". Teoretic, sint inclusi la fiecare turneu final printre pretendentii la titlu dar practic, ma indoiesc ca cineva a crezut cu adevarat ca Anglia poate cistiga cupa mondiala.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează