INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  URUGUAY - OLANDA 2-3

Deşi are o selecţie în "naţională" poate deveni campion mondial » Unificatorul

Articol de - Publicat joi, 08 iulie 2010 00:00

"No name" Bert van Marwijk a preluat în 2008 o "naţională" dezbinată şi a adus-o în finala CM 2010


Olanda în finala Mondialului sud-african! Fără înfrîngere încă de la startul calificărilor! Două performanţe de care nimeni nu l-ar fi crezut în stare pe selecţionerul Bert van Marwijk în vara lui 2008, cînd a preluat "naţionala" de la Marco van Basten.

De fapt, la început, nimeni nu i-a dat vreo şansă. Cîrcotaşii se aşteptau ca, în ciuda unui lot spilcuit cu vedete, tehnicianul în vîrstă de 56 de ani să sucombe rapid.

Argumentele lor? Van Marwijk n-avea aura predecesorului, a unui Ernst Happel, Rinus Michels  sau Guus Hiddink. Şi nici nu venea de pe banca vreunuia dintre greii Eredivisie, Ajax sau PSV Eindhoven.

Şi atunci, cum să le impui unor vedete pe care nici Van Basten, o legendă a fotbalului olandez, nu reuşise să le ţină în frîu? Ei bine, Van Marwijk a izbutit. Metodele sale?


1. I-a readus în lot pe fiii rătăcitori. De pildă, pe veteranul Van Bronckhorst, care voia să se retragă, sau pe "închizătorul" Mark van Bommel.
2. Le-a explicat jucătorilor că "înainte de a atinge un obiectiv trebuie să-ţi propui unul şi să crezi sută la sută în el".
3. N-a început prin a schimba tot ceea ce construise predecesorul. El a rămas fidel aceluiaşi sistem 4-2-3-1, în care echipa juca de 6 ani. Şi l-a perfecţionat.
4. Şi-a disciplinat tactic elevii. Dacă pînă la sosirea lui, Van Persie, Robben sau Sneijder aveau tendinţa de a alerga peste tot, destabilizînd adversarul, dar dezechilibrînd echipa, acum fiecare e la locul lui.
5. "Van Marwijk a adus mult calm în echipă", susţine Sneijder: "Pe lîngă el, Maradona şi Dunga par nişte nebuni".
6. Într-un grup compus din numeroase vedete, active la cluburi mari ale Europei, Van Marwijk şi-a impus autoritatea prin dialog.


25 de meciuri la rînd fără eşec are Olanda sub comanda lui Bert van Marwijk  


O selecţie, trei trofee
Cariera de jucător şi de antrenor a lui Van Marwijk e săracă în momente de glorie. A evoluat la cluburi de mîna a doua, gen Go Ahead Eagles, Alkmaar, cu care a luat Cupa Olandei, sau Fortuna Sittard. Iar în "naţională" a bifat o singură selecţie. Ca antrenor, se laudă cu două mandate importante: la Feyenoord (2000-2004, 2007-2008), pe care a dus-o la triumf în Cupa UEFA (2002) şi în Cupa Olandei (2008), şi la Dortmund (2004-2006).


"No name" Bert van Marwijk a preluat în 2008 o "naţională" dezbinată şi a adus-o în finala CM 2010

Olanda în finala Mondialului sud-african! Fără înfrîngere încă de la startul calificărilor! Două performanţe de care nimeni nu l-ar fi crezut în stare pe selecţionerul Bert van Marwijk în vara lui 2008, cînd a preluat "naţionala" de la Marco van Basten.

De fapt, la început, nimeni nu i-a dat vreo şansă. Cîrcotaşii se aşteptau ca, în ciuda unui lot spilcuit cu vedete, tehnicianul în vîrstă de 56 de ani să sucombe rapid.

Argumentele lor? Van Marwijk n-avea aura predecesorului, a unui Ernst Happel, Rinus Michels  sau Guus Hiddink. Şi nici nu venea de pe banca vreunuia dintre greii Eredivisie, Ajax sau PSV Eindhoven.

Şi atunci, cum să le impui unor vedete pe care nici Van Basten, o legendă a fotbalului olandez, nu reuşise să le ţină în frîu? Ei bine, Van Marwijk a izbutit. Metodele sale?

1. I-a readus în lot pe fiii rătăcitori. De pildă, pe veteranul Van Bronckhorst, care voia să se retragă, sau pe "închizătorul" Mark van Bommel.
2. Le-a explicat jucătorilor că "înainte de a atinge un obiectiv trebuie să-ţi propui unul şi să crezi sută la sută în el".
3. N-a început prin a schimba tot ceea ce construise predecesorul. El a rămas fidel aceluiaşi sistem 4-2-3-1, în care echipa juca de 6 ani. Şi l-a perfecţionat.
4. Şi-a disciplinat tactic elevii. Dacă pînă la sosirea lui, Van Persie, Robben sau Sneijder aveau tendinţa de a alerga peste tot, destabilizînd adversarul, dar dezechilibrînd echipa, acum fiecare e la locul lui.
5. "Van Marwijk a adus mult calm în echipă", susţine Sneijder: "Pe lîngă el, Maradona şi Dunga par nişte nebuni".
6. Într-un grup compus din numeroase vedete, active la cluburi mari ale Europei, Van Marwijk şi-a impus autoritatea prin dialog.

25 de meciuri la rînd fără eşec are Olanda sub comanda lui Bert van Marwijk  

O selecţie, trei trofee
Cariera de jucător şi de antrenor a lui Van Marwijk e săracă în momente de glorie. A evoluat la cluburi de mîna a doua, gen Go Ahead Eagles, Alkmaar, cu care a luat Cupa Olandei, sau Fortuna Sittard. Iar în "naţională" a bifat o singură selecţie. Ca antrenor, se laudă cu două mandate importante: la Feyenoord (2000-2004, 2007-2008), pe care a dus-o la triumf în Cupa UEFA (2002) şi în Cupa Olandei (2008), şi la Dortmund (2004-2006).

Citește și:
Două cutremure masive au devastat Venezuela » Imagini înfiorătoare de pe stadioane: meciuri oprite de urgență
Stiri extrasport
Două cutremure masive au devastat Venezuela » Imagini înfiorătoare de pe stadioane: meciuri oprite de urgență
Scandal MONDIAL! Jurgen Klopp a părăsit interviul când i s-a pus întrebarea
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Scandal MONDIAL! Jurgen Klopp a părăsit interviul când i s-a pus întrebarea
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Superliga
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Campionate
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
mateiserban
mateiserban  •  08 Iulie 2010, 13:21

mie mi se pare un antrenor slab. puteti sa ma-njurati dar asta e parerea mea. e slab pt ca l-a bagat titular pe giner'su van bommel desi la 35 de ani nu mai merita. e slab pt ca-l joaca pe kuyt pe partea stanga unde este inexistent pe faza de atac. nu e antrenor mare pt ca joaca finala, si domenech a jucat-o in 2006. singura mare performanta de la acest turneu e eliminarea braziliei, care nu s-ar fi intamplat daca nu gresea felipe melo ;)

Vezi toate comentariile (1)
Comentează