INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  ROAD TO WORLD CUP

Drumul spre CM 2010 » Italia

Articol de - Publicat marti, 01 iunie 2010 00:00

Campioana Mondială en titre nu a avut în nici un moment emoţii în privinţa calificării, terminînd Grupa 8 preliminară pe prima poziţie, neînvinsă în cele zece partide.

Cu Marcello Lippi reîntors pe banca tehnică, italienii au început schimbul de generaţii, fără a-şi schimba însă stilul caracteristic. În nu mai puţin de patru din cele zece partide "Squadra Azzurra" a marcat după minutul 89.

Cinci puncte s-au cîştigat în această manieră, puncte fără de care Italia ar fi căzut pe treapta a două, urmînd să meargă la baraj. Norocul le-a zîmbit elevilor lui Lippi pînă la final. Fundaşul lui AC Milan, Kahka Kaladze, a "reuşit" o dublă de senzaţie în meciul cu Italia, căpitanul Georgiei marcînde de două ori în proprie poartă.

Norocul ţine însă cu cei puternici. Acest lucru s-a văzut în ultima partidă a preliminariilor, cînd Italia s-a impus cu 3-2 în faţa Ciprului. Cu 12 minute înainte de finalul meciului, ciprioţii conduceau cu 2-0. La rampă a ieşit Alberto Gilardino, atacantul Fiorentinei marcînd de 3 ori în poarta lui Avgousti.