INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  14 ZILE PÎNĂ LA STARTUL CM

Fabregas, liber pentru Barcelona » Tranzacţia se va realiza numai după Mondial

Cesc Fabregas, Fabregas, Arsenal Londra, David Villa, Villa, Barcelona
Cesc Fabregas, Fabregas, Arsenal Londra, David Villa, Villa, Barcelona

Articol de GSP - Publicat vineri, 28 mai 2010 00:00

Cesc Fabregas a primit acceptul managerului Arsene Wenger să plece de la Arsenal


Arsene Wenger s-a resemnat. Convins că nu poate păstra un fotbalist cu sila, managerul lui Arsenal a ţinut cont de dorinţa lui Cesc Fabregas, dezamăgit de lipsa trofeelor cu "tunarii", de a reveni la FC Barcelona şi şi-a dat acceptul pentru efectuarea tranzacţiei.

Acordul s-a reglat în timpul unei discuţii faţă-n faţă la Londra, unde jucătorul s-a dus special ca să-şi negocieze viitorul. "Wenger mi-a zis că mă înţelege, de aceea nu se mai opune transferului. Mi-a mai spus să mă las pe mîinile lui, el va regla totul", a indicat însuşi mijlocaşul spaniol despre "cea mai importantă conversaţie din viaţa mea".

Tehnicianul francez i-a oferit în plus lui Cesc (23 de ani) o povaţă: "Pentru liniştea mea, m-a sfătuit să mă concentrez acum numai asupra Mondialului, să nu-mi distrag atenţia cu nimic altceva. Are dreptate, aşa o să fac". Oficialii catalani au aceeaşi părere. Preşedintele Joan Laporta a indicat: "Nu are rost să accelerăm această operaţiune. Nu ne-am fixat să închidem transferul înainte de 11 iunie ori pînă pe 30 iunie. Totul va veni de la sine. Linia de comunicare cu Arsenal este directă şi deschisă".


3,2 milioane de euro a plătit Arsenal Barcelonei pe Cesc în 2003, ca drepturi de formare

45 de milioane de euro oferă FC Barcelona pe Fabregas; "tunarii" ar vrea dublu

19 goluri şi 16 pase decisive a dat Cesc în 35 de partide cu "tunarii" în 2009-2010


Torres OK!
Fernando Torres se reface mai repede decît era prevăzut. Operat în aprilie la genunchiul drept, atacantului lui Liverpool i s-a dat ca termen de revenire pe gazon chiar startul Mondialului. El a început însă antrenamentele normale, joi efectuînd deja primele pregătiri alături de colegi cu un nou look, tuns scurt. Nu a forţat însă nimic, fiindcă recuperarea lui se face gradual, cu examene după fiecare şedinţă, pentru evitarea oricărui risc.

Adio, Facebook!
Internaţionalii iberici s-au conformat cerinţei selecţionerului Del Bosque şi s-au despărţit, cît sînt prezenţi la turneul final, de reţelele de socializare unde au create conturi personale. Toţi au ţinut să-şi ia "la revedere" de la amicii de pe net. De la Iniesta şi Puyol pînă la Mata, fiecare a scris: "Începînd de astăzi nu mai putem comunica pînă la revenirea de la Mondial. La revedere! Salutări tuturor!".

Cesc Fabregas a primit acceptul managerului Arsene Wenger să plece de la Arsenal

Arsene Wenger s-a resemnat. Convins că nu poate păstra un fotbalist cu sila, managerul lui Arsenal a ţinut cont de dorinţa lui Cesc Fabregas, dezamăgit de lipsa trofeelor cu "tunarii", de a reveni la FC Barcelona şi şi-a dat acceptul pentru efectuarea tranzacţiei.

Acordul s-a reglat în timpul unei discuţii faţă-n faţă la Londra, unde jucătorul s-a dus special ca să-şi negocieze viitorul. "Wenger mi-a zis că mă înţelege, de aceea nu se mai opune transferului. Mi-a mai spus să mă las pe mîinile lui, el va regla totul", a indicat însuşi mijlocaşul spaniol despre "cea mai importantă conversaţie din viaţa mea".

Tehnicianul francez i-a oferit în plus lui Cesc (23 de ani) o povaţă: "Pentru liniştea mea, m-a sfătuit să mă concentrez acum numai asupra Mondialului, să nu-mi distrag atenţia cu nimic altceva. Are dreptate, aşa o să fac". Oficialii catalani au aceeaşi părere. Preşedintele Joan Laporta a indicat: "Nu are rost să accelerăm această operaţiune. Nu ne-am fixat să închidem transferul înainte de 11 iunie ori pînă pe 30 iunie. Totul va veni de la sine. Linia de comunicare cu Arsenal este directă şi deschisă".

3,2 milioane de euro a plătit Arsenal Barcelonei pe Cesc în 2003, ca drepturi de formare

45 de milioane de euro oferă FC Barcelona pe Fabregas; "tunarii" ar vrea dublu

19 goluri şi 16 pase decisive a dat Cesc în 35 de partide cu "tunarii" în 2009-2010

Torres OK!
Fernando Torres se reface mai repede decît era prevăzut. Operat în aprilie la genunchiul drept, atacantului lui Liverpool i s-a dat ca termen de revenire pe gazon chiar startul Mondialului. El a început însă antrenamentele normale, joi efectuînd deja primele pregătiri alături de colegi cu un nou look, tuns scurt. Nu a forţat însă nimic, fiindcă recuperarea lui se face gradual, cu examene după fiecare şedinţă, pentru evitarea oricărui risc.

Adio, Facebook!
Internaţionalii iberici s-au conformat cerinţei selecţionerului Del Bosque şi s-au despărţit, cît sînt prezenţi la turneul final, de reţelele de socializare unde au create conturi personale. Toţi au ţinut să-şi ia "la revedere" de la amicii de pe net. De la Iniesta şi Puyol pînă la Mata, fiecare a scris: "Începînd de astăzi nu mai putem comunica pînă la revenirea de la Mondial. La revedere! Salutări tuturor!".

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
România frânează Hornbach
Profit.ro
România frânează Hornbach
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (8)
 •  28 Mai 2010, 14:59

@ restul lumii Barca nu a luat multe goluri pentru ca ei practica un joc bazat pe posesie: tin mingea si adversarului ii e greu sa dea suturi si, prin urmare, goluri. Dar atunci cand acest sistem cedeaza, cedeaza rau. De asta au fost eliminati de Inter, nu din cauza arbitrilor, vulcanului, etc etc. Veti vedea la anul ca am dreptate. Barca de acum se duce in jos, nu in sus.

 •  28 Mai 2010, 11:35

Apararea barcei este buna din cauza sistemului de joc, care protejeaza fundasii - 4 1 2 2 1, oricum au nevoie de fundas stanga, abidal e batran. Nu stiu totusi daca isi permit unul acum, poate daca il vand pe ibra.

 •  28 Mai 2010, 10:16
Postat de pe 28 Mai 2010, 06:07

Tot nu fac mare lucru Barcelona pana nu isi refac apararea. Cu Abidal, Maxwell si Dani Alves sunt franjuri pe flancuri. Si asta nu e de bine.

hahaha Anul asta au avut cea mai solida aparare. A fost nevoie de meciuri exceptionale ca sa ia gol. Iar Abidal a avut cea mai buna perioada a carierei pana in ianuarie cand s-a accidentat si nu si-a mai revenit. Ar fi fain sa te uiti la meciuri si statistici. Barca a avut cele mai putine suturi la poarta primite dintre echipele serioase in Europa.

Vezi toate comentariile (8)
Comentează