INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  DANEMARCA - JAPONIA 1-3

Japonia învinge pe Danemarca şi trece pentru a doua oară în istorie în optimi » Atacul samurailor

Articol de GSP - Publicat joi, 24 iunie 2010 00:00

Japonia a cîştigat astăzi ultimul său meci din Grupa E în faţa Danemarcei, scor 3-1, şi s-a calificat după 8 ani în faza eliminatorie.

Europenii au condus raidurile în spre poarta lui Kawashima în primele minute. Golul nu se mai lipeşte însă ca pe vremuri de Tomasson. Fostul atacant al lui AC Milan a ratat ocazie după ocazie din orice poziţie.

Japonezii le-au arătat însă danezilor că nu trebuie să fii David Beckham ca să baţi o lovitură liberă. Mai întîi Honda în minutul 17 şi Endo, 13 minute mai tîrziu, îl învingea pe Sorensen cu execuţii impecabile din faze fixe.

Olsen a mizat pe Jakob Poulsen, renunţînd la Jorgensen, dar în zadar. Asiaticii au închis toate culoarele şi au încercat să lovească pe contraatac. Agger a obţinut un penalty pe final de meci, iar Tomasson nu a făcut altceva decît să-l rateze. Soarta a fost de partea sa, iar mingea i-a revenit, reuşind să reducă din handicap.

Okazaki a încheiat definitiv conturile, finalizînd faza genială realizată de Honda. Olanda şi Japonia se califică în optimi, Danemarca şi Camerun pleacă acasă.

*Click pe nume pentru a deschide paginile

Danemarca întîlneşte astăzi pe Japonia în ultima etapă a grupei E şi are o singură soluţie pentru calificare: VICTORIA.

Click AICI pentru a putea urmări liveVIDEO partida Danemarca - Japonia! (video)

Japonezii au început timid cu un 1-0 în faţa Camerunului, dar nu au putut să evite înfrîngerea în faţa Olandei. Henţul comis de Van Persie la faza golului marcat de Sneijder a trecut neobservată de arbitru, iar asiaticii au pierdut un punct important.

Egalul este însă suficient astăzi pentru că golaverajul este superior celui al danezilor. Cu Olanda deja calificată în optimi, iar Camerun scoasă din cursă, acesta este singurul duel care mai poate provoca schimbări în ierarhie.

Dacă vor reuşi să pătrundă în optimi, japonezii vor atinge pentru a doua oară această fază în numai patru participări. Danezii se află şi ei tot la cea de-a patra participare, iar pînă acum nu au ieşit niciodată direct din faza grupelor.

Click aici pentru comentariul liveTEXT al partidei!