INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  CURAT GHINION

Mii de fani englezi au ratat şi cel de-al doilea gol al Angliei la CM, din cauza unei pene de curent

Articol de GSP - Publicat joi, 24 iunie 2010 00:00

Câteva mii de fani englezi care urmăreau meciul Slovenia - Anglia, din ultima etapă a grupei C, au ratat şi cel de-al doilea gol al naţionalei Albionului la Cupa Mondială, din cauza unei pene de curent, după ce la partida cu SUA postul ITV a difuzat o reclamă în momentul în care Gerrard înscria.

Pana de curent a avut loc în sud-vestul Londrei, în cartierele Richmond şi Twickenham, începând la ora locală 15.20 (17.20 în România) şi durând aproximativ o oră, informează Daily Mirror, citat de Mediafax.

Atacantul Jermain Defoe a marcat golul victoriei în minutul 23 al partidei care s-a disputat la Port Elizabeth, dar fanii care se aflau în pub-uri nu au putut să se uite decât la nişte ecrane negre.

Mulţi dintre suporteri au ieşit în stradă în căutarea unui ecran care să funcţioneze, dar toate eforturile lor au fost în zadar.

Distribuitorul de energie electrică, EDF şi-a asumat vina pentru acest incident şi a menţionat că au fost probleme cu un cablu de înaltă tensiune. Compania şi-a cerut scuze pentru incidentul care i-a lăsat fără curent pe oameni pentru mai bine de o oră.

Unul dintre suporteri, Grace Smith, care urmărea meciul în Web Ellis pub, s-a declarat revoltat: "Cred că e un scandal. E bizar. Un om a intrat în pub şi a strigat că e 1-0".

Curentul a revenit la primii consumatori când mai erau şase minute din meci, la ora locală 16.38 (18.38 în România).

Un astfel de incident nu are loc pentru prima oară la Cupa Mondială în Anglia. O reclamă difuzată de ITV HD, unul dintre posturile care deţin drepturile de transmisie a meciurilor de la Cupa Mondială, a făcut ca prima reuşită a englezilor la CM, golul marcat de Steven Gerrard în minutul 4 al partidei cu SUA, din prima etapă a grupei C a Cupei Mondiale, să nu fie prinsă în direct.

Naţionala Angliei a înscris doar două goluri la turneul final, iar în faza optimilor de finală va întâlni reprezentativa Germaniei.