INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  GRECIA - NIGERIA 2-1

Nigeria a pierdut în faţa Greciei pe mînă celui mai bun jucător » Enydrama

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 iunie 2010 00:00

După ce a făcut un meci perfect pînă în minutul 71, portarul Nigeriei a greşit decisiv la reuşita de 2-1 a grecilor

Nigeria a avut partida în propriile mîini pînă în minutul 33. Africanii dominau clar jocul şi deschiseseră scorul în minutul 15 prin Uche, care a reuşit să marcheze cu un şut înşelător. Totuşi, vulturii verzi au fost sabotaţi chiar din interior. Kaita le-a oferit grecilor posibilitatea să reintre în joc, după ce a avut o ieşire necontrolată şi a văzut direct "roşu".

Vulpoiul Rehhagel a simţit momentul şi a mutat pe cartea atacului: Saamaras în locul fundaşului Papastathopoulos. Şi inspiraţia sa a funcţionat perfect. Grecii au apăsat pedala de acceleraţie şi Salpingidis a egalat  cu noroc în minutul 44.

Repriza a doua a fost mult mai animată decît prima. În minutul 59, cele două echipe au oferit faza turneului. Salpingidis a ratat primul, singur cu portarul Enyeama, apoi, pe contraatac nigerienii nu au putut da lovitura. Mai întîi Yobo l-a remarcat pe goalkeeperul elen, pentru ca Obasi să rateze incredibil cu poarta goală.

Înger şi demon
Portarul Nigeriei şi-a ţinut echipa în viaţă în minutul 69, cînd a scos de la vinclu lovitura de cap a lui Gekas. Peste două minute acesta a devenit demon pentru propria echipă. La cea mai uşoară minge pe care trebuia să o apere, africanul a respins în faţă un şut, făcîndu-i cadou reuşita lui Torosidis. Grecii obţin primul lor succes la un Mondial şi speră într-o relaxare a Argentinei în ultimul meci din grupă pentru o calificare istorică în optimile competiţiei.

Kapetanos, nici un minut
Grecul Stelei, Pantelis Kapetanos, a rămas pe bancă pe durata întregului meci, cu toate că selecţionerul Rehhagel a efectuat doar două schimbări. Atacantul a intrat în minutul 61 al primei partide de la Mondial, Coreea de Sud - Grecia 2-0, cînd a şi ratat o ocazie de a marca.

Salpingidis pentru istorie
Reuşita lui Salpingidis din minutul 44 este prima a grecilor la un turneu final de Campionat Mondial. Atacantul, care în urmă cu două zile a semnat cu PAOK Salonic a intrat astfel în istorie! Echipa naţională a Greciei a mai participat o singură dată la un Campionat Mondial, în 1994, cînd a terminat ultima în grupă. Pînă acum, grecii primiseră 12 goluri la CM.

Kaita, eliminare stupidă
Faza-cheie a meciului s-a petrecut în minutul 33, la scorul de 1-0 pentru Nigeria. Mijlocaşul  Kaita l-a atacat cu talpa ridicată pe Torosidis după fluierul "centralului" Ruiz. Acesta nu a ezitat şi i-a arătat direct cartonaş roşu fotbalistului care joacă în Rusia, la Alania Vladikavkaz. Reluările TV au arătat că africanul a avut o intervenţie necontrolată, însă şi grecul Torosidis a amplificat căderea pentru a-l impresiona pe arbitru.