INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  PORTUGALIA - BRAZILIA, AZI, 17:00, TVR 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Portughezii nu au mai primit gol de mai bine de 9 luni cu Eduardo între buturi » Poartă ferecată

Articol de - Publicat vineri, 25 iunie 2010 00:00

Cu Eduardo între buturi, trupa lui Queiroz n-a mai luat gol de 9 luni şi jumătate, adică de 701 minute de joc! La fel s-a întîmplat în 14 dintre ultimele 17 partide ale lusitanilor

Derbyul latin al grupei nu va fi doar ciocnirea între două forţe ofensive ale Mondialului, ci şi un interesant duel defensiv. Portugalia nu a primit gol în primele două meciuri şi, dacă mai închide poarta azi încă 90 de minute, egalează performanţa reuşită deja de Uruguay.

Eduardo, goalkeeperul Bragăi, este o garanţie. De cînd i-a luat locul lui Quim, care a primit 6 goluri în 2008, lusitanii sînt mult mai acoperiţi în defensivă. În 14 dintre ultimele 17 partide, poarta a rămas ferecată. Ultimul gol încasat de Eduardo a fost acum 701 minute, în meciul din preliminarii cu Danemarca, pe 5 septembrie 2009, cînd a fost bătut de Bendtner.

Brazilienii îşi fac probleme şi cu apărarea lor. Vulnerabil şi în preliminarii, tandemul Lucio-Juan nu l-a scutit de emoţii pe Julio Cesar nici în 2010, învins o dată în fiecare dintre ultimele 3 jocuri, inclusiv în amicalul cu Tanzania şi la debutul în grupă cu Coreea de Nord.

Brazilia Ă Portugalia
CALCULE. Lucrurile sînt extrem de clare în grupa G. Brazilia e deja în optimile de finală, indiferent de rezultatul meciului cu Portugalia. Lusitanii sînt şi ei cu un pas în faza următoare, avînd şanse mari să se califice chiar şi în cazul în care pierd pentru că au un golaveraj mult mai bun decît cel al Coastei de Fildeş. (Radu Romanescu)

Va fi menajat Ronaldo?
Carlos Queiroz are o mare dilemă. Nu ştie dacă să-l folosească pe Cristiano Ronaldo şi în meciul cu Brazilia, cu importanţă doar pentru şefia grupei, ori să-l odihnească, mai ales că se află în pericol de suspendare, avînd un cartonaş galben din partida cu Cote d'Ivoire. În situaţia lui Ronaldo se mai găsesc alţi doi portughezi, Pedro Mendes şi Hugo Almeida.

Cîte doi absenţi
Carlos Queiroz are doi indisponibili pentru derbyul grupei. Deco şi Ruben Amorim, cel care l-a înlocuit pe Nani, nu sînt complet refăcuţi şi selecţionerul portughez nu vrea să rişte. De partea cealaltă, brazilianul Carlos Dunga nu va putea conta pe Kaka, suspendat după cartonaşul roşu gratuit încasat cu Cote d'Ivoire, şi probabil îl va menaja pe Elano, lovit la gleznă de Tiote. Cei doi vor fi substituiţi în formula de start de Luis Fabiano şi Daniel Alves.