INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  CM 1938

România la CM 1938 » Fără victorie şi în Franţa

Articol de GSP - Publicat miercuri, 02 iunie 2010 00:00

Pentru calificările la Mondialul francez din 1938, România a fost repartizată în grupa a patra preliminară.

Singurul adversar din grupă a fost Egiptul, dar selecţionata africană s-a retras din cursa pentru Mondial, astfel că ţara noastră a mers direct în Franţa, fără a mai disputa meciul de baraj.

Adversarul nostru în Franţa este Cuba, echipă contra căreia remizăm după prelungiri, scor 3-3, golurile noastre fiind semnate de Bindea, Baratky şi Dobay. Neexistînd varianta loviturilor de departajare, se dispută un nou meci, iar la rejucare Cuba ne învinge cu 2-1. Deşi deschidem scorul prin Dobay, cubanezii revin după pauză şi marchează golurile victoriei într-un interval de numai şase minute.

5 iunie 1938, primul tur, Cuba - România 3-3 d. prel. (1-1, 2-2) (44 Socorro, 87 Fernández, 117 Tuñas / 35 Bindea, 88 Baratky, 105 Dobay)
stadion: Stade Chapou, Toulouse, 6.000 spectatori, arbitru: Giuseppe Scarpi (Italia)
România: Dumitru Pavlovici - Rudolf Burger, Vasile Chiroiu - Vintilă Cossini, Gheorghe Răşinaru, Ladislau Raffinsky - Silviu Bindea, Nicolae Kovacs, Iuliu Baratky, Iuliu Bodola, Ştefan Dobay. Antrenor: Alexandru Săvulescu.

9 iunie 1938, primul tur, rejucare, Cuba - România 2-1 (0-1) (51 Socorro, 57 Oliveira / 35 Dobay)
stadion: Stade Chapou, Toulouse, 5.000 spectatori, arbitru: Alfred Birlem (Germania)
România: Robert Sadowsky - Rudolf Burger, Iacob Felecan - Andrei Bărbulescu, Gheorghe Răşinaru, Ladislau Raffinsky - Ionică Bogdan, Ioachim Moldoveanu, Iuliu Baratky, Iuliu Prassler, Ştefan Dobay. Antrenor: Alexandru Săvulescu.