Articol de - Publicat miercuri, 02 iunie 2010 00:00

Cel mai selecţionat: Andoni Zubizarreta (126)
Cele mai multe goluri: Raúl (44)
Prezenţe la CM: 13
Cea mai bună performanţă: Locul 4 (1950)

Creditată cu şanse mari la cîştigarea trofeului, Spania nu a impresionat la Campionatul Mondial aproape niciodată, singura sclipire apărînd în 1950, cînd ibericii se clasau pe locul 4. "Eterna favorită" pare să îşi fi găsit drumul spre succes, iar după cîştigarea Campionatului European din 2008 aşteptările sînt foarte mari.

ÎNAINTE DE CM2010
Absenţi la prima ediţie a Mondialelor, ibericii au mers patru ani mai tîrziu în Italia, unde eliminau Brazilia în optimi. Duelul din sferturi contra gazdei şi viitoarei campioane avea să le fie fatal. Spaniolii au murit frumos însă, remizînd 1-1, dar cedînd cu 1-0 rejucarea meciului.

Participarea în 1938 i-a fost refuzată de FIFA, dar "Furia Roja" a revenit în 1950, cînd a reuşit cea mai bună clasare. Cîştigînd categoric o grupă cu Anglia, Chile şi SUA, Spania s-a calificat în grupa finală. A remizat cu Uruguay, dar a clacat lamentabil în faţa Braziliei, scor 1-6 şi a Suediei, 1-3.

După calificări ratate şi prestaţii slabe, spaniolii au dat lovitura la Euro 1964. Au trecut fără emoţii de preliminarii, obţinînd calificarea în semifinale. Profitînd de avantajul propriului teren, ibericii au surclasat mai întîi Ungaria, iar apoi URSS, cîştigînd primul trofeu din istorie.

O nouă eră neagră a urmat. După 20 de ani, spaniolii au revenit în vîrf, calificîndu-se într-o nouă finală de Euro. Franţa lui Michel Platini a fost însă un adversar prea puternic, aceştia adjudecîndu-şi trofeul cu un sec 2-0.

Sferturile au devenit de atunci principalul obstacol. Fie că a fost vorba de Campionat Mondial sau European, Spania nu a reuşit să treacă de acest zid. A venit însă Europeanul din 2008, unde "La Roja" a prins din nou gustul dulce al victoriei.

Trecînd la pas de grupe, au dat în sferturi peste Italia. Campioana Mondială en titre părea să prelungească pentru spanioli blestemul sferturilor, dar penalty-urile au schimbat destinul. Spania a mers mai departe, a umilit pe Rusia în semifinale şi a cîştigat trofeul după victoria cu 1-0 contra Germaniei, graţie reuşitei lui Fernando Torres.

CM2010
Preliminariile pentru CM2010 au fost floare la ureche pentru iberici. Cu Vicente del Bosque pe bancă, Spania a obţinut calificarea în Africa de Sud obţinînd maximum de puncte în grupe.

Titularul de azi al României a aflat că a fost vândut, imediat după victoria istorică » „Cred că au și virat banii în cont”
Nationala
Nicolae Stanciu, monolog dur, precum Gică Hagi, după România - Ucraina: „Până acum am tăcut. Ne-ați jignit! Ce i-ați făcut lui George...”
Nationala
Bild și Marca se înclină în fața tricolorilor: „Cei 40.000 de fani români au scandat «Ucraina! Ucraina!». Piele de găină!”
Euro 2024

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei