INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  OLANDA - BRAZILIA 2-1

Wesley Sneijder, cel mai bun om » Kaka, cel mai ghinionist

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 iulie 2010 00:00

Wesley Sneijder a fost omul meciului: a centrat la autogolul lui Melo şi a înscris golul victoriei

Toţi ochii brazilienilor au fost aţintiţi asupra lui Robben, aşa că mare parte din forţa de atac a Olandei a fost neutralizată. Dar au uitat de Sneijder, campion al Italiei şi cîştigătorul Ligii Campionilor cu Inter.
A fost primul care i-a dat emoţii lui Julio Cesar, cu o lovitură liberă de la 30 de metri. Iar după pauză şi-a impulsionat echipa spre victorie. A centrat excelent cu stîngul înainte ca Melo să devieze mingea în propria poartă şi a înscris cu capul golul care a trimis Olanda în semifinale! Mai putea marca o dată, dar şutul său a fost oprit de goalkeeperul sud-american.

3 şuturi din cele 4 tentative ale lui Sneijder au fost pe cadrul porţii

Kaka a avut măcar de două ori şansa de a marca golul care ar fi putut califica Brazilia mai departe

Fără gol pînă acum în turneu, dar cu trei assisturi, "sfertul" cu Olanda era ocazia perfectă pentru Kaka să devină omul de bază al Braziliei. Văzînd că Luis Fabiano nu se descurcă în apropierea porţii, a încercat chiar el să facă 2-0 şi să asigure un avantaj liniştitor.

Însă faza superbă începută de Robinho, continuată de Fabiano cu o deviere şi finalizată aproape perfect de Kaka, cu un şut aproape de vinclu, n-a adus rezultat pe tabelă. Stekelenburg a scos excelent! Playmakerul a mai încercat o dată poarta, dar execuţia sa de la 18 metri a trecut agonizant de aproape.

1 este numărul şuturilor pe poartă expediate de Kaka din cele 3 încercări ale sale

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”