INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  CONVOCARE

Curtat intens de naţionala Spaniei, Diego Costa a devenit o miză şi pentru Brazilia: "Dacă mîine ar începe Cupa Mondială, ar fi în lot!"

Articol de GSP - Publicat joi, 24 octombrie 2013 00:00 / Actualizat joi, 24 octombrie 2013 18:33

Selecţionerul naţionalei Braziliei, Luiz Felipe Scolari, a declarat, joi, că atacantul echipei Atletico Madrid, Diego Costa, ar face parte din lotul pentru Cupa Mondială dacă această competiţie ar începe în acest moment, informează site-ul sport.it.

"Am vorbit cu impresarul său, Jorge Mendes, şi i-am spus că intenţionez să-l convoc pe Diego Costa pentru meciurile amicale din noiembrie. Apoi voi decide dacă îl voi chema şi la Cupa Mondială. Ştiu că spaniolii vor să-l naturalizeze, dar sper ca Diego Costa să joace pentru noi. Nu îmi place presiunea pe care o pun spaniolii pe el. Aştept şi decizia lui, dar dacă mâine ar începe turneul final Diego Costa ar fi în lot", a spus Scolari, citat de Mediafax.

Selecţionerul naţionalei Braziliei, Luiz Felipe Scolari, a declarat, joi, că atacantul echipei Atletico Madrid, Diego Costa, ar face parte din lotul pentru Cupa Mondială dacă această competiţie ar începe în acest moment, informează site-ul sport.it.

"Am vorbit cu impresarul său, Jorge Mendes, şi i-am spus că intenţionez să-l convoc pe Diego Costa pentru meciurile amicale din noiembrie. Apoi voi decide dacă îl voi chema şi la Cupa Mondială. Ştiu că spaniolii vor să-l naturalizeze, dar sper ca Diego Costa să joace pentru noi. Nu îmi place presiunea pe care o pun spaniolii pe el. Aştept şi decizia lui, dar dacă mâine ar începe turneul final Diego Costa ar fi în lot", a spus Scolari, citat de Mediafax.

Diego Costa, în vârstă de 24 de ani, a anunţat la începutul lunii octombrie că doreşte să evolueze pentru naţionala Spaniei, federaţia de la Madrid (RFEF), menţionând că a început demersurile în acest sens. Diego Costa a obţinut în acest an şi cetăţenia spaniolă.

Diego Costa este născut în Brazilia şi a sosit în Spania în 2007. Deşi el a evoluat în două meciuri amicale, în luna martie, pentru echipa Braziliei, atacantul ar putea să joace pentru Spania, deoarece partidele respective nu au fost oficiale.

Citește și:
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (3)
c7eric
c7eric  •  24 Octombrie 2013, 23:29

Are sanse mai mari sa prinda un loc de titular in nationala Braziliei pentru ca aia folosesc Nr 9 unul de la ei din campionat. La spanioli e mai greu si poate vrea Del Bosque sa joace cu fals nr 9 si o sa joace iar fara atacant de profesie ca in cateva meciuri de la Euro. @Ernesto365. Argentina poate are cel mai bun atac, dar pt CM iti trebuie o echipa echilibrata si tot Spania si Brazilia vor pleca cu prima sansa.

xftw
xftw  •  24 Octombrie 2013, 19:05
Postat de ernesto365 pe 24 Octombrie 2013, 18:51

cati fotbalisti ar dori sa aiba asemenea dilema. sa joace pt actuala campioana mondiala sau brazilia. e in mare forma baiatul, practic duce atletico pe spate. pana la urma cred ca tot messi va rade la urma si in primera si la cupa mondiala desi nu sunt fan al lui.

E greu pentru Argentina sa cucereasca titlul.... Nu-i vad mai departe de sferturi.

ernesto365
ernesto365  •  24 Octombrie 2013, 18:51

cati fotbalisti ar dori sa aiba asemenea dilema. sa joace pt actuala campioana mondiala sau brazilia. e in mare forma baiatul, practic duce atletico pe spate. pana la urma cred ca tot messi va rade la urma si in primera si la cupa mondiala desi nu sunt fan al lui.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează