INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  STATISTICĂ

Germania a dărîmat toată statistica! A egalat recorduri vechi de 70 şi 84 de ani

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 iulie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 09 iulie 2014 02:07

Germania a avut un început fulminant de meci în faţa Braziliei. Elevii lui Joachim Low au punctat de 5 ori în 30 de minute.

Este pentru a doua oară în istorie cînd Brazilia primeşte 5 goluri, totuşi, în precedentul caz sud-americanii s-au impus, 6-5, în faţa Poloniei, în 1938.
Diferenţa de scor dintre cele două a mai fost întîlnită de doar două ori în semifinalele Campionatului Mondial.

Se întîmpla în 1930. Atunci, Uruguay învingea Yugoslavia 6-1, iar Argentina distrugea SUA cu acelaşi scor.

Mai mult, au trecut 74 de ani de la ultima înfrîngere la 5 goluri a Braziliei. În 1940 era spulberată de Argentina, scor 1-6, însă într-un meci amical.

Dacă Germania va mai înscrie de 3 ori pînă la finalul jocului, îşi vor egala recordul de goluri înscrise într-un meci la Campionatul Mondial. Se întîmpla în 2002, cînd a învins Arabia Saudită, 8-0. Klose s-a numărat şi atunci printre marcatori.

Ultima echipă care a înscris 5 goluri într-o semifinală a fost chiar Brazilia. În 1958 sud-americanii au punctat exact atîtea goluri cîte au primit în prima repriză contra Germaniei. Adversara de atunci a fost Franţa.

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii