INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  OLANDA

Olanda plăteşte scump calificarea în faţa Mexicului! Van Gaal: "E o pierdere imensă! E un jucător cheie pentru mine!"

Articol de GSP - Publicat luni, 30 iunie 2014 00:00 / Actualizat luni, 30 iunie 2014 19:35

Olanda s-a calificat greu în sferturile de la Campionatul Mondial, după ce a eliminat Mexic, cu două goluri înscrise în ultimele minute ale partidei.

Totuşi, batavii au plătit scump această calificare. Louis Van Gaal a anunţat că va trebui să-şi facă echipa pentru faza următoare fără Nigel de Jong, pe care îl vede drept unul dintre jucătorii cheie.

"De Jong are o întindere şi am fost nevoit să îl schimb. Din păcate, e serioasă accidentarea şi mi-e teamă că totul s-a încheiat pentru el.

Nu cred că îl vom avea în sferturi. El e un jucător foarte important pentru mine. Din păcate, e o pierdere imensă pentru noi", a spus Van Gaal la finalul jocului.

Nigel de Jong (29 de ani) are 75 de secţii la naţională şi ar putea fi înlocuit la partidele viitoare ale Olandei de Jory Clasie. Batavii vor întîlni în faza următoare Costa Rica.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”