INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  BARAJE CM

VIDEO Rezumatele meciurilor de baraj » Ucraina învinge Franţa cu 2-0, Ronaldo a cîştigat primul duel cu Ibrahimovici

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 16 noiembrie 2013 00:47

Surprize în partidele tur din barajele europene pentru calificarea la Campionatul Mondial.

595217-2014-world-cup-logo.jpgZid de gheaţă
» Islanda - Croaţia 0-0 VIDEO

595217-2014-world-cup-logo.jpgZid de gheaţă » Islanda - Croaţia 0-0 VIDEO

Un 0-0 nu e chiar rezultatul cu care să abordezi un retur la Zagreb. Mai ales cînd eşti un pitic în fotbal. Dar Islanda poate fi mulţumită de ce a realizat aseară. A ridicat un adevărat zid de gheaţă în faţa croaţilor, mai ales în repriza secundă, după ce i-a pierdut pe Sigthorsson (46), accidentat, şi pe O. Skulason, eliminat pentru un fault în situaţie de ultim apărător. Singurele ocazii ale oaspeţilor au venit de la Mandzukici (54) şi Perisici (83). În rest, nimic. (Aurelian Botezatu)

Islanda
: Hannes; Skulason, Arnason, R.Sigurdsson, Skúlason; Gudmundsson, Gylfi, Gunnarsson, Bjarnason; Sigthorsson, Finnbogason
Croaţia
: Pletikosa; Srna, Corluka, Simunic, Pranjic; Rakitic, Modric, Ilicevic; Perisic, Eduardo, Mandzukic

595217-2014-world-cup-logo.jpgRonaldo mai aproape de Rio » Portugalia - Suedia 1-0  VIDEO
(Ronaldo 83)

Portugalia nu ştia ce înseamnă victoria acasă cu Suedia, însă a aflat-o aseară la Lisabona (0-1), în turul barajului Mondial. Degeaba l-au blocat scandinavii 82 de minute pe Ronaldo. La prima sa ocazie, Cristiano, altfel nervos şi neinspirat, a lovit letal cu capul, din centrarea lui Veloso! Tot CR7 putea face imediat 2-0, "cap" din 11 metri în transversală, şi Rio era foarte aproape. Totuşi, trupa lui Ibrahimovici (palid ieri) şi-a creat ocaziile mari ale primei reprize, şutul lui Kallstrom razant cu bara şi reflexul lui Rui Patricio, în faţa lui Larsson. (Daniel Scorpie)

Suedia: Isaksson; Lustig, Nilsson, Antonsson, Martin Olsson; Larsson, Elm, Kallstrom, Kacaniklic; Elmander, Ibrahimovic
Portugal:  R.Patricio; J. Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao; M. Veloso, Meireles, J. Moutinho; Nani, Ronaldo, Helder Postiga

(Zozulya 61, Yarmolenko 82-pen.)

Franţa nu pierduse niciodată în faţa Ucrainei: 4 victorii, 3 remize. Pînă aseară. "Cocoşii" au încasat-o cu 2-0 la Kiev şi sînt pe cale să vadă CM 2014 la TV. Oricum, se anunţă un retur de foc, marţi, la Paris. După o repriză "albă", Zozulia a deschis scorul din 7 metri (61). Iar Iarmolenko a făcut 2-0 dintr-un penalty dat cam uşor de arbitrul Cakir (82). Şi Franţa e cu spatele la zid. Absenţi în manşa secundă: Kucer, de la ucraineni, şi Koscielny, eliminaţi în prelungiri. (Aurelian Botezatu)

Franţa: Lloris; Debuchy, Koscielny, Abidal, Evra; Pogba, Matuidi; Remy, Nasri, Ribery; Giroud
Ucraina: Pyatov; Fedetskyi, Khacheridi, Rakitskyi, Shevchuk; Tymoschuk, Rotan; Yarmolenko, Edmar, Konoplyanka; Zozulya

595217-2014-world-cup-logo.jpgFINAL Grecia - România 3-1 VIDEO
(Mitroglou 14, 66, Salpigidis 21 / B. Stancu 19)

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”