Postat de solomon_i pe 04 Iulie 2014, 21:54

Pai...daca analizezi jocul apararii Braziliei este si mai slab. Al Argentinei la fel !

nu stiu daca sint mai slabi in aparare, buni nu sint in orice caz, e clar. insa au jucatori care pot oricind face diferenta.

solomon_i
solomon_i  •  04 Iulie 2014, 22:17
Postat de lenan pe 04 Iulie 2014, 22:13

ma, clar eu n-am decit o cultura mica de tot, ca nu e mare gradina, insa tu nu prea esti cultivat. in fine, hai sa ne concentram pe fapte, ce zici? franta-germania in seara asta: suturi la poarta:13-8 pe poarta:9-6 atacuri periculoase: 31-26 cornere 5-3 centrari: 24-14 offside: 3-0 omul meciului: hummels (un fundas, si mai mult pentru asta a fost ales) una peste alta, si eu consider calificarea germaniei meritata, insa de aici pina la a zice sa sint cu 15 clase peste francezi, ca n-au avut un corner sau un atac periculos, cred ca trebuie sa fii foarte... vesel... :)))

Germania a jucat economicos. Daca Franta reusea sa egaleze..."caseta tehnica", prezentata de tine, arata cu totul altfel...

solomon_i
solomon_i  •  04 Iulie 2014, 22:14
Postat de ftwraku pe 04 Iulie 2014, 21:57

Da,am vazut o reluare a meciului Dinamo cu 17 Nentori=) Poate tu nu ai observat,dar GERMANIA niciodata nu o sa fie tinuta asa departe de poarta de catre Franta PE FINAL DE MECI daca nemtalaii vor avea nevoie de gol...Infara de faza cu Benzema,in ultimele 10 minute Franta nu avut un corner,un aut din aproprierea careului. Germania are 15 clase peste Franta ca echipa. De se rejoaca meciu de 100 de ori,Germania se califica in 80:) Tu nu ai cultura iar fotbalul este singurul sport unde traditia conteaza...De aia Liverpool a castigat UCL in 2005. Traditia i-a impins de la spate. Germania mereu a facut asa la CM. De aia este singura echipa cu 100 de meciuri la CM!

Meciul lui Dinamo cu 17 Natarai ai vrut sa spui ?

lenan
lenan  •  04 Iulie 2014, 22:13

solomon_i
solomon_i  •  04 Iulie 2014, 22:12
Postat de ionutddd pe 04 Iulie 2014, 22:03

In cazul brazilienilor presiunea imensa e data de faptul ca toti brazilienii vor sa castige acest CM , fiind pe teren brazilian. Dar in cazul columbiei, ei deja au realizat ceva ce nici o alta generatie de fotbal din columbia nu a realizat , au ajuns in sferturi ( s ar putea sa ma insel, dar nu cred ca a mai ajuns columbia asa sus). Iar feeling-ul de ' orice s ar intampla tot erou o sa fiu' iti da o stare de miserupism. Pe cand in cazul brazilienilor , failure is not an option. if u know what i mean.

Sper sa...n-ai dreptate !

ionutddd
ionutddd  •  04 Iulie 2014, 22:06

Pe scurt la ce am scris mai sus, cred ca la asta se reduce totul seara asta, Brazilia :Failure is not an option, Columbia :Failure is an option, (deja ei sunt sunt sacii in caruta, sunt legende la ei in tara chiar si daca pierd). Iar genul asta de mentalitate te poate face sa nu mai alergi din min 60 incolo, sau sa tratezi meciul cu miserupism

ftwraku
ftwraku  •  04 Iulie 2014, 22:05

E acel 'ceva' care face diferenta intre o echipa gen Germania si Franta... Germania are mai multe FINALE la CM decat are Franta semifinale si asta nu este o intamplare... GERMANIA ARE ACEL CEVA,de aia este singura echipa din EUROPA CARE NU A RATAT o calificare la CM! Germania mai mereu a batut asa Franta...Iar pe viitor tot la fel o sa fie de cele mai multe ori. De exemplu,pentru Franta,o calificare in sferturi la CM ESTE UN REZULTAT BUN,PENTRU GERMANIA ratarea semifinalelor era un rezultat prost!

ionutddd
ionutddd  •  04 Iulie 2014, 22:03
Postat de solomon_i pe 04 Iulie 2014, 21:59

Columbia nu are nimic de pierdut si va juca fara presiune. Presiunea publicului si-a mizei jocului va fi pe umerii brazilienilor. Daca ar ajunge Columbia in finala acolo probabil ca ar claca in fata perspectivei de-a fi cei mai buni din lume.

solomon_i
solomon_i  •  04 Iulie 2014, 22:03
Postat de helena pe 04 Iulie 2014, 21:59

Brazilia a ajuns din intamplare in sferturi, iar Argentina , noroc cu Di Maria si , oarecum cu Messi... Germania si Olanda sunt favorite!

Helena din Troia ? Sa ai gura de aur !

solomon_i
solomon_i  •  04 Iulie 2014, 22:01
Postat de ionutddd pe 04 Iulie 2014, 21:51

columbia desi are o echipa mai in forma decat cea a braziliei , inca nu are mentalitatea necesara. O sa i fie presiune imensa pe ei din partea publicului brazilian, plus presiune datorata mass-mediei din Columbia. Columbia o sa cedeze usor veti vedea. De ce credeti voi ca echipele 'de moment' nu ajung niciodata in semifinale sau mai sus? sau in foarte putine cazuri, ma rog.

Si mai ii ceva....sper ca arbitrajul sa fie corect. Fiindca am asa o presimtire...!