INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  MEDIA

Câți români se uită la Campionatul Mondial? GSP are toate cifrele de audiență după primele 11 partide de la turneul final

Articol de GSP - Publicat luni, 18 iunie 2018 13:22

Postul public de televiziune, TVR 1, a fost lider de audienţă pe toate categoriile de public cu 8 din cele 11 partide disputate până acum în faza grupelor de la Campionatul Mondial din Rusia.

1. Cea mai urmărită partidă de până acum a fost duelul dintre Brazilia și Elveția (1-1), 1.640.000 de telespectatori (ceea ce corespunde unui rating de 9,2% şi unei cote de piaţă de 19,5%). Minutul de aur al partidei s-a înregistrat la ora 22:54, când 2.428.000 au urmărit TVR 1 la nivel național.

2. Al doilea cel mai urmărit meci de la Mondial a fost derby-ul Portugalia-Spania. Egalul 3-3 a adunat în faţa micilor ecrane 1.577.000 de fani ai fotbalului.

3. Germania – Mexic a fost a treia cea mai urmărită partidă: în medie, 1.266.000 de telespectatori au urmărit dramatica înfruntare dintre campioana mondială şi mexicani.

Topul audiențelor după primele 4 zile de Mondial (nivel național)