INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  DANEMARCA - FRANȚA 0-0

FOTO Danemarca - Franța 0-0 » Ambele echipe se califică în optimile Campionatului Mondial » Primul meci fără goluri de la această ediție

Articol de GSP - Publicat marti, 26 iunie 2018 17:09

Franța și Danemarca au terminat la egalitate, 0-0, și s-au calificat ambele în optimile Campionatului Mondial. Acesta este primul egal alb de la acest turneu final.

• Franța va juca în optimi cu locul 2 din grupa D, Argentina, pe 30 iunie, la Kazan, de la ora 17:00
  • Danemarca va întâlni Croația, pe 1 iuilie, la Novgorod, de la ora 21:00

Danemarca - Franța 0-0

Înainte de startul meciului, Franța era deja calificată, dar Danemarca putea termina grupa pe locul 1, dacă s-ar fi impus. Prima repriză a fost una echilibrată, ambele echipe alternând momentele bune de joc. Cea mai mare ocazie a fost în minutul 44, când Giroud a reluat slab din mijlocul careului.

În partea a doua, Danemarca a forțat victoria care i-ar fi adus primul loc în grupă. Vedeta Ericksen a tras puternic din lovitură liberă, dar șutul său a fost respins de Mandanda În minutul 70, la două minute după ce a intrat pe teren, Nabil Fekir a șutat bine de la marginea careului, dar mingea a lovit plasa laterală.

Până la final, niciuna dintre echipe nu a mai avut ocazii notabile și scorul a rămas egal.

Clasament Grupa C

1. Franța 7p
2. Danemarca  5p
3. Peru 3p
4. Australia  1p

play icon Intră pe Mondial2018.GSP.ro - meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time - totul AICI!

Echipele de start

Danemarca: Schmeichler - Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Larsen - Delaney, Jorgensen, Eriksen - Sisto, Cornelius, Braithwaite