INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  ARGENTINA - NIGERIA 2-1

FOTO Scandal după calificarea Argentinei » Sud-americanii au fost iertați după un henț făcut de eroul echipei + ce spune Crăciunescu

Articol de GSP - Publicat marti, 26 iunie 2018 22:56

Argentina s-a calificat cu emoții în optimile CM 2018, după ce s-a impus cu 2-1 în fața Nigeriei, golul victoriei fiind marcat în minutul 87. (Detalii și video aici)

• Argentina va juca în optimi cu locul 1 din grupa C, Franța, pe 30 iunie, la Kazan, de la ora 17:00

Meciul a fost unul tensionat, iar nigerienii au cerut un penalty în minutul 76, după ce Marcos Rojo a atins mingea cu mâna. Fundașul argentianian a vrut să respingă cu capul o centrare, dar mingea i-a căzut pe mână.

Arbitrul turc Cuneyt Cakir s-a consultat cu responsabilii pentru arbitrajul video, a văzut reluarea, dar a decis că nu sunt cirumstanțe pentru penalty.

123

cakir

Ulterior, în minutul 86, Marcos Rojo, 28 de ani, a marcat golul de 2-1 și a adus calificarea Argentinei.

"Eu, dacă eram arbitru, aș fi dat penalty. Mână era depărtată, într-o poziție nefirească", a declarat Ion Crăciunescu la TV Digi Sport.

Clasament final Grupa D

1. Croația 3 meciuri, 9 puncte
2. Argentina 3 m, 4 p
3. Nigeria 3 m, 3p
4. Islanda 3 m, 1 p

play icon Intră pe Mondial2018.GSP.ro - meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time - totul AICI!