INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  ELVEȚIA - COSTA RICA / SERBIA - BRAZILIA

FOTO + VIDEO Sârbii s-au încurcat la samba! Clasament final Grupa E după Serbia - Brazilia și Elveția - Costa Rica + știm 6 "optimi"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 iunie 2018 23:04

Brazilia nu a avut deloc emoții în meciul cu Serbia, 2-0, iar Elveția a remizat cu Costa Rica, 2-2, în ultima etapă a grupei E. Selecao și elvețienii merg în "optimi".

• Brazilia - Mexic și Suedia - Elveția sunt cele două "optimi" stabilite în această seară.

Clasament final grupa E

clas

După 30 de minute echilibrate, tăvălugul brazilian a pus stăpânire pe joc și a anihilat orice intenție de atac a Serbiei. Deschiderea de scor a venit în minutul 36, când Paulinho a finalizat fără emoții, servit fiind de Coutinho.

Avantajul brazilienilor a fost majorat în minutul 68, prin Thiago Silva, care a înscris superb cu capul după un corner executat de Neymar.

Brazilia a rămas în controlul total al partidei până la final, dar nu a mai reușit să înscrie. Neymar&co au terminat pe primul loc în grupa E și vor da peste Mexic în optimi.

În celălalt meci al grupei E, Elveția a remizat cu Costa Rica, 2-2, dar s-a calificat în optimi de pe locul secund. Elvețienii vor juca în optimi împotriva Suediei, câștigătoarea surprizei a grupei F.

Deși costaricanii au ratat 3 ocazii mari în primele 30 de minute, tot Elveția a fost cea care a deschis scorul. A făcut-o Dzemaili, care, lansat perfect de Embolo, a fost necruțător cu Keylor Navas.

Costa Rica a confirmat însă meciul bun făcut azi, egalând în minutul 56, prin Watson. Astfel, Costa Rica a evitat contraperformanța de a fi singura echipă de la acest Mondial care să nu fi marcat niciun gol.

Finalul meciului a fost unul spectaculos: Drmici a dus-o pe Elveția în avantaj în minutul 88, dar Costa Rica  a egalat în minutul 90+3: penalty-ul executat în bară de Brian Ruiz a ricoșat norocos în poartă după ce s-a izbit de goalkeeper-ul Sommer

Au marcat: Drmici '88, Dzemaili '31 / K. Watson '56, Y. Sommer a.g. '90+3

Elveția: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Embolo - Gavranovic
Rezerve: Burki, Mvogo - Moubandje, Elvedi, Lang, Freuler, Seferovic, G. Fernandes, Zakaria, Drmic, Djourou
Accidentat: Zuber
Antrenor: Vladimir Petkovic

Costa Rica: Navas - Acosta, Gonzalez, Waston - Gamboa, Borges, Guzman, Oviedo - Colindres, Campbell, Bryan
Rezerve: Pemberton, Moreira - Smith, Duarte, Bolanos, Venegas, Wallace, Azofeifa, Calvo, Tejeda, Urena, Gutierrez
Antrenor: Oscar Ramirez

Arbitru: Clement Turpin (Franța)
Stadion: Nizhny Novgorod

Serbia - Brazilia 0-2
Au marcat: Paulinho '36, Th. Silva '68

Serbia: Stojkovic- Rukavina, Milenkovic, Veljkovic, Kolarov - Matic, Milinkovic-Savic - Tadic, Ljajic, Kostic - Mitrovic
Rezerve: Rajkovic, Dimitrovic - Milivojevic, Spajoc, Ivanovic, Zivkovic, Prijovic, Rodic, Grujic, Radonjic, Jovic
Antrenor: Mladen Krstajic

Brazilia: Alisson - Fagner, Thiago Silva, Miranda, Marcelo - Paulinho, Casemiro - Willian, Coutinho, Neymar - Gabriel Jesus
Rezerve: Cassio, Ederson - Geromel, Filipe Luis, Renato Augusto, Marquinhos, Fernandinho, Fred, Firmino, Taison
Accidentați: Douglas Costa, Danilo
Antrenor: Tite

Arbitru: Alireza Faghani (Iran)
Stadion: Spartak, Moscova

play icon Intră pe Mondial2018.GSP.ro - meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time - totul AICI