INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  URUGUAY - FRANȚA, VINERI, 17:00, GSP.RO, TVR, TVR HD

Vești proaste pentru Uruguay » Cavani nu va juca titular cu Franța! Cine e atacantul care îl va înlocui

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 iulie 2018 17:26

Uruguayenii au primit azi vestea pe care nu voiau să o audă înaintea supermeciului de vineri cu Franța din sferturile Campionatului Mondial.

Starul Edinson Cavani (31 de ani), cel care a dus-o pe Uruguay în sferturi în urma "dublei" din optimea cu Portugalia, 2-1, nu va fi titular și are șanse mici să intre pe teren vreun minut cu Franța.

Vedeta lui PSG are un edem de 5cm pe mușchiul gambei, accidentare care nu îi permite atacantului uruguayan să forțeze. Acesta nu va fi titular, existând mici șanse să fie trimis pe teren în cazul în care scorul o va cere.

Totuși, în cazul în care Uruguay se va califica în semifinale, Cavani ar putea fi utilizat în duelul cu învingătoarea partidei dintre Brazilia și Belgia.

În locul lui Cavani, selecționerul Oscar Tabarez îl va utiliza pe Christian Stuani (31 de ani), atacantul celor de la Girona.

"Am mai jucat fără Cavani în calificările pentru Mondial și echipa s-a adaptat situației. Acum e diferit însă, e turneul final. Lucrurile nu depind de el, din păcate"
Luis Suarez

• Duelul dintre Uruguay și Franța, din sferturile Campionatului Mondial, va avea loc vineri, de la ora 17:00. Partida va putea fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TVR și TVR HD.