INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  CM 2018

VIDEO Danemarca se califică la CM 2018, după ce a demolat Irlanda » Lista echipelor calificate + mai sunt două locuri libere

Articol de GSP - Publicat marti, 14 noiembrie 2017 23:34

Danemarca s-a calificat la Campionatul Mondial din Rusia, după ce a învins Irlanda, 5-1. În tur, în Danemarca, scorul a fost 0-0.

Irlandezii au început mai bine și au deschis scorul în minutul 6, prin Duffy, care a marcat cu o lovitură de cap de la 6 metri.  Până la pauză, danezii au întors scorul. În minutul 29, Christensen a egalat cu un șut din mijlocul careului. Scorul a fost majorat în minutul 32 a marcat Eriksen, cu o superexecuție de la 16 metri.

După pauză, danezii au jucat la fel de bine și au mai marcat două goluri. Eriksen a reușit hat-trick-ul, marcând în minutele 63 și 74 și a făcut ca danezii să aibă un final de meci liniștit. Scorul final a fost stabilit în minutul 90, când Bendtner a marcat din penalty.

Vezi AICI VIDEO

Cele 30 de naționale calificate la Mondialul din Rusia 2018

Rusia, Germania, Anglia, Belgia, Spania, Polonia, Islanda, Serbia, Franța, Portugalia, Elveția, Croația, Suedia, Danemarca, Nigeria, Egipt, Senegal, Maroc, Tunisia, Mexic, Costa Rica, Panama, Brazilia, Uruguay, Argentina, Columbia, Iran Japonia, Coreea de Sud, Arabia Saudită.

Joi dimineață se joacă Peru - Noua Zeelandă, iar miercuri dimineață se joacă Australia - Honduras, acestea fiind ultimele meciuri de la barajul pentru CM 2018.