INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  ANGLIA - PANAMA 6-1

VIDEO + FOTO Anglia - Panama 6-1 » "KANEficare" » Harry Kane a reușit un hat-trick și a dus-o pe Anglia în optimi! Penedo e OUT de la Mondial

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 iunie 2018 17:13

Anglia s-a calificat în optimile Campionatului Mondial după ce s-a impus categoric în meciul cu Panama, scor 6-1. Harry Kane a fost omul meciului, marcând de trei ori. În ultimul meci, englezii se vor duela joi cu Belgia pentru locul 1 în Grupa G. Panama este eliminată de la Mondial, la fel ca Tunisia.

Englezii au dominat autoritar meciul și au făcut spectacol în prima repriză, când au marcat de cinci ori. Naționala Albionului a deschis scorul rapid, în minutul 8. John Stones a marcat cu capul din mijlocul careului.

Căpitanul Harry Kane a majorat scorul în minutul 22, transformând impecabil un penalty. Jesse Lingard a făcut 3-0 în minutul 33, cu o execuție perfectă de la marginea careului, iar Stones a făcut dubla, tot cu o lovitură de cap din 3 metri. Scorul pauzei l-a stabilit tot Harry Kane. Atacantul a marcat tot din penalty în miuntul 45, după un șut la care Jaime Penedo nu a avut nicio reacție.

După pauză, tot Kane a majorat scorul. Atacantul a deviat în poartă șutul lui Loftus-Cheek și a reușit hat-trick-ul. Kane a devenit golgeterul CM 2018, având 5 goluri. Scorul final a fost stabilit de Felipe Baloy în minutul 78. Mijlocașul a marcat cu un șut de 11 metri, acesta fiind primul gol al panamezilor la acest Mondial.

Joi 28 iunie, de la ora 21:00, se vor juca meciurile Anglia - Belgia și Panama - Tunisia. Partidele vor fi liveTEXT pe GSP.RO și în direct pe TVR 1.

• Aceasta fost cea mai mare înfrângere a unei debutante la Mondial de la meciul Jamaica - Argentina 0-5, în 1998. Ultima formație care a pierdut la mai mult de 6 goluri a fost Haiti, în 1978, 0-7 cu Polonia.