INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  AUSTRALIA - PERU 0-2

VIDEO + FOTO » Australia - Peru 0-2 » Sud-americanii obțin prima victorie la acest Mondial și termină grupa pe 3

Articol de GSP - Publicat marti, 26 iunie 2018 18:51

Eliminată de la CM 2018 înaintea meciului, Peru  a avut o evoluție entuziasmantă și a învins Australia, 2-0. Sud-americanii au terminat grupa C pe locul 3.

Australia - Peru 0-2
Au marcat: Carrillo 18', Guerrero 52'

Peru a început mai bine meciul, iar în minutul 18 atacantul Andre Carrillo a marcat un gol spectaculos, cu un șut din mijlocul careului. Acesta a fost primul gol marcat de peruani la această ediție.

Australienii, care aveau nevoie de victorie pentru a spera la calificarea în optimi, au forțat egalarea, dar nu au putut marca.

În partea a doua, tot peruanii au marcat. Căpitanul Paolo Guerrero, care a fost la un pas să rateze turneul final din cauza dopajului, a stabilit scorul final în minutul 50, cu un șut la colțul lung, de la 8 metri.

Până la final, australienii au încercat să egaleze, dar nu au avut forța necesară, în timp ce peruanii s-au mulțumit să țină de scor.

Clasament Grupa C

1. Franța 7p
2. Danemarca  5p
3. Peru 3p
4. Australia  1p

play icon Intră pe Mondial2018.GSP.ro - meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time - totul AICI!

Echipe de start:

Australia: Ryan - Risdon, Sainsbury, Milligan, Behich - Jedinak, Mooy - Leckie, Rogic, Kruse - Juric