Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

CM 2018    •   TUNISIA - ANGLIA 1-2

VIDEO+FOTO Hurricane » Tunisia - Anglia 1-2. Harry Kane a salvat Anglia de la un rezultat-surpriză la Mondial!

Luni, 18 Iunie

Anglia a câștigat partida din Grupa G de la Campionatul Mondial cu Tunisia, scor 2-1, după un gol reușit de Harry Kane în prelungirile partidei.

Englezii au început în forță și au avut două mari ocazii de gol în primele 3 minute, însă golul a venit din gheata lui Kane, în minutul 11. La aceeași fază, portarul tunisienilor s-a accidentat și a fost înlocuit. Detalii AICI!

Tunisia a egalat în minutul 35 după un penalty executat de Sassi și până la finalul meciului s-au apărat în disperare, însă, în prelungiri, Kane a dat lovitura și a stabilit scorul final, scor 2-1.

Primele trei mari surprize de la acest Campionat Mondial din Rusia sunt Germania - Mexic 0-1, Argentina - Islanda 1-1 și Brazilia - Elveția 1-1.

• Harry Kane e primul jucător englez care reușește o "dublă" la Mondial de la Gary Lineker în 1990, 3-2 împotriva Camerunului. Harry Kane a salvat Anglia de la un nou rezultat-surpriză la Mondial!
  • Anglia a înscris pentru prima dată la CM un gol al victoriei în prelungiri.

Tunisia - Anglia 1-2
Au marcat: Sassi 35 pen. / Kane 11, 90+1

7 goluri în 6 meciuri pentru Anglia are Kane. În total în acest sezon are 47 de goluri în 54 de meciuri.

Tunisia: Hassen - Meriah, Ben Youssef, Bronn, Maaloul - Skhiri, Badri, Sassi - Ben Yousseff, Khazri, Sliti
Rzerve: Ben Moustapha, Mathlouthi, Ben Alouane, Haddadi, Bedoui, Khaoui, Ben Amor, Khalil, Srarfi, Khalifa, Chaaleli, Naguez
Antrenor: Nabil Maaloul

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Dele, Henderson, Lingard, Young - Sterling, Kane
Rezerve: Butland, Pope, Rose, Dier, Vardy, Welbeck, Cahill, Jones, Delph, Rashford, Loftus-Cheek, Alexander-Arnold
Antrenor: Gareth Southgate

Arbitru: Roldan Wilmar (Columbia)
Stadion: Volgograd Arena (Volgograd)

Din Grupa G mai fac parte Belgia și Panama, iar meciul direct dintre cele două s-a terminat 3-0. Detalii AICI!