INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  TUNISIA - ANGLIA 1-2

VIDEO+FOTO Hurricane » Tunisia - Anglia 1-2. Harry Kane a salvat Anglia de la un rezultat-surpriză la Mondial!

Articol de GSP - Publicat luni, 18 iunie 2018 22:58

Anglia a câștigat partida din Grupa G de la Campionatul Mondial cu Tunisia, scor 2-1, după un gol reușit de Harry Kane în prelungirile partidei.

Englezii au început în forță și au avut două mari ocazii de gol în primele 3 minute, însă golul a venit din gheata lui Kane, în minutul 11. La aceeași fază, portarul tunisienilor s-a accidentat și a fost înlocuit. Detalii AICI!

Tunisia a egalat în minutul 35 după un penalty executat de Sassi și până la finalul meciului s-au apărat în disperare, însă, în prelungiri, Kane a dat lovitura și a stabilit scorul final, scor 2-1.

Primele trei mari surprize de la acest Campionat Mondial din Rusia sunt Germania - Mexic 0-1, Argentina - Islanda 1-1 și Brazilia - Elveția 1-1.

• Harry Kane e primul jucător englez care reușește o "dublă" la Mondial de la Gary Lineker în 1990, 3-2 împotriva Camerunului. Harry Kane a salvat Anglia de la un nou rezultat-surpriză la Mondial!
  • Anglia a înscris pentru prima dată la CM un gol al victoriei în prelungiri.

Tunisia - Anglia 1-2
Au marcat: Sassi 35 pen. / Kane 11, 90+1

7 goluri în 6 meciuri pentru Anglia are Kane. În total în acest sezon are 47 de goluri în 54 de meciuri.

Tunisia: Hassen - Meriah, Ben Youssef, Bronn, Maaloul - Skhiri, Badri, Sassi - Ben Yousseff, Khazri, Sliti
Rzerve: Ben Moustapha, Mathlouthi, Ben Alouane, Haddadi, Bedoui, Khaoui, Ben Amor, Khalil, Srarfi, Khalifa, Chaaleli, Naguez
Antrenor: Nabil Maaloul

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Dele, Henderson, Lingard, Young - Sterling, Kane
Rezerve: Butland, Pope, Rose, Dier, Vardy, Welbeck, Cahill, Jones, Delph, Rashford, Loftus-Cheek, Alexander-Arnold
Antrenor: Gareth Southgate

Arbitru: Roldan Wilmar (Columbia)
Stadion: Volgograd Arena (Volgograd)

Din Grupa G mai fac parte Belgia și Panama, iar meciul direct dintre cele două s-a terminat 3-0. Detalii AICI!