INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  SUEDIA - ELVEȚIA 1-0

VIDEO + FOTO Victorisberg » Suedia trece de Elveția și e în "sferturile" Mondialului! Meci decis în repriza secundă

Articol de - Publicat marti, 03 iulie 2018 20:12

Suedia a trecut de Elveția, scor 1-0, și va juca în sferturile de finală ale Mondialului împotriva câștigătoarei "optimii" dintre Columbia și Anglia.

Super-Sommer și aiuriții Berg și Ekdal. Pe scurt, așa s-ar traduce prima repriză de azi, de la St. Petersburg. Portarul Elveției a fost un Spiderman printre fotbaliști, în timp ce suedezii au înălțat zmei din situații mai mult decât favorabile. Iar când goalkeeperul Nati putea fi învins, apărătorii din fața sa au blocat.

L-au ascultat pe Filip

În ultimele zile, suedezii au luat-o razna cu semnele prevestitoare. Unele spuneau că Blagult a câștigat ultimele trei meciuri în care a intrat cu remiză la pauză. Și-a venit și-al patrulea, iar nordicii visează să repete vara superbă din 1994, când au terminat cu medaliile de bronz la gât.

"Închideți ochii și trageți!", le-a sugerat campionul mondial la hochei Filip Forsberg. Tizul său, Emil Forsberg, atât de criticat în țară și în scandal cu media națională, a punctat golul ce duce Suedia în "sferturi". A tras nici prea prea-prea, nici foarte-foarte, iar ghinionistul Manuel Akanji a deviat decisiv. Pasa i-a aparținut sărbătoritului zilei, Toivonen, 32 de ani.

Fără gol din 1954!

Finalul a fost pe muchie. Zidul galben a respins tot, enervant de precis, iar suedezii puteau chiar marca și golul secund. S-a dat penalty la ultima fază și eliminare pentru Lang, s-a revenit cu VAR asupra loviturii de la 11 metri mutând mingea, corect, în afară.

Suedia merge ceas după traseul succesului din State, Elveția nu poate din nou să dea gol în fazele eliminatorii, ultima oară când a izbutit performanța de a puncta fiind în 1954!

Suedia - Elveția 1-0
A marcat: Forsberg '66

Echipele de start:

Suedia: Olsen - Lustig, Lindelof, Graqvist, Augustinsson - Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg - Berg, Toivonen
Rezerve: Nordfeldt, Johnsson, Durmaz, Guidetti, Helander, Hiljemark, Jansson, Johnsson, Thelin, Krafth, M. Olsson, Rohden
Antrenor: Janne Andersson

Elveția: Sommer - Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Drmic
Rezerve: Burki, Mvogo, Elvedi, Embolo, Fernandes, Freuler, Gavranovic, Moubandje, Seferovic, Zakaria
Antrenor: Vladimir Petkovic