Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

CM 2018    •   MUNTENEGRU - POLONIA 1-2

VIDEO Golul lui Piszczek ne ajută » Polonia câștigă în Muntenegru și confirmă statutul de favorită, scor 2-1

Piszczek sărbătorește golul marcat

Luni, 27 Martie 2017

Polonezii au câștigat în final un meci teribil. În minutul 60, Lewandowski a avut ocazia să închidă mai devreme jocul de la Podgorica.

Căpitanul oaspeților, care deschisese scorul (40) cu o execuție elegantă din lovitură liberă, a driblat și portarul, dar nu l-a învins pe stoperul Savici, care a respins de pe linie! Și, în loc de 0-2, a fost 1-1.

Doar trei minute mai târziu, muntenegrenii (foarte periculoși, chiar și fără Jovetici, nerefăcut) au egalat: plecat de la limita ofsaidului, Mugoša a înscris cu capul din mijlocul careului.

Însă lobul lui Piszczek din minutul 83 a mai adus 3 puncte Poloniei, ca și calificată. Și ne păstrează pe noi aproape de Muntenegru.

Muntenegru - Polonia 1-2

• Marcatori: Mugoša 63 - Lewandowski 40, Piszczek 83
  • A arbitrat: Viktor Kassai (Ungaria)

MUNTENEGRU: Božovici - Marušici (90Ă2 Vučinici), Savici, Šofranac, Stojkovici - Vešovici, Vukčevici, Šćekici (86 Đorđevici), Kojaševici (81 Ivanici) - Bećiraj, Mugoša. Antrenor: L. Tumbakovici

POLONIA: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Linetty (78 Teodorczyk), Zieliński, Mączyński (90+2 Cionek) - Błaszczykowski, Lewandowski, Grosicki. Antrenor: A. Nawałka