INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  MUNTENEGRU - KAZAHSTAN 5-0

VIDEO Înghețați la 0 grade Celsius » Kazahii au fost o simplă jucărie în mâinile muntenegrenilor, scor 0-5

Ca și la București, Jovetici a fost dirijorul inspirat al muntenegrenilor. Are 17 goluri în 41 de meciuri

Articol de - Publicat duminica, 09 octombrie 2016 00:00

Frigul de la Podgorica, zero grade Celsius la ora partidei, i-a înghețat "motoarele" echipei lui Talgat Baisufinov.

Niciun șut pe spațiul porții muntenegrene până la pauză! Și o apărare care s-a clătinat în multe rânduri, la șarjele lui Tomasevici și Jovetici. În minutul 24 a și cedat, la lovitura liberă executată de atacantul Interului, reluată în plasă de Tomasevici, cu capul, de lângă "închizătorul" Malîi.

Dar kazahii făcuseră o primă repriză slabă și pe sinteticul de la Astana, contra Poloniei, pentru a reveni de la 0-2 în partea secundă. Aseară nu le-a mai ieșit. După tresărirea lui Logvinenko, "cap" alături, la un corner, muntenegrenii și-au dublat avantajul.

Altă lovitură liberă bătută de Jovetici, finalizată de această dată de Vukcevici, din mijlocul defensivei kazahe (59).

Iar 5 minute mai târziu, 3-0. Cu Marusici la serviciu și Jovetici la finalizare. Replica oaspeților? Inexistentă. Și o defensivă franjuri, de care amfitrionii au profitat în continuare ca să facă golaveraj. Beciraj, 4-0, Savici, 5-0. Scor final.

8șuturi au tras kazahii spre poarta lui Bozovici. Unul a fost blocat, restul afară

MUNTENEGRU - KAZAHSTAN    5-0

(Tomasevici 24, Vukcevici 59, Jovetici 64, Beciraj 73, Savici 78)

MUNTENEGRU: Bozovici - Marusici, Savici, Simici, Tomasevici - Scekici (83 Bakici), Vukcevici (68 Nikolici) - Vesovici, Jovetici, Kojasevici - Beciraj (76 Raicevici). Antrenor: L. Tumbakovici

KAZAHSTAN: Pokatilov - Beisebekov, Kislițin, Logvinenko, Șomko - Malîi - Kuat (76 Tagibergen), Muhutdinov, Islamhan (63 Mijikov), Nurgaliev - Hijnicenko (85 Murtazaiev). Antrenor: T. Baisufinov

A arbitrat: Robert Schorgenhofer (Austria)