INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  AKTOBE - SEPSI

Aktobe și-a odihnit titularii împotriva ultimei clasate, înaintea returului cu Sepsi

Articol de - Publicat duminica, 13 august 2023 19:58 / Actualizat luni, 14 august 2023 08:56

Aktobe, adversara lui Sepsi din turul 3 al Conference League, a remizat în runda a 19-a din Kazahstan, 1-1 cu Aksu. Antrenorul Andrey Karpovich a odihnit 10 titulari.

• Sepsi a remizat cu Aktobe în tur, 1-1.  Returul are loc 17 august, în Kazahstan, de la 18:00. Va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct
  • Câștigătoarea dublei joacă în play-off cu învingătoarea meciului Bodo/Glimt (Norvegia) - Pyunik Erevan (Armenia)

Înainte de returul cu Sepsi, Aktobe s-a deplasat pe terenul celor de la FC Aksu. Cu 10 schimbări în echipa de start, față de meciul de la Sepsi, Aktobe nu a putut trece de ultima clasată.

Atenție, FCSB! » Nordsjaelland și-a spulberat adversara din campionat și așteaptă duelul cu vicecampioana României
Nordsjaelland - FCSB

Aktobe, egal înainte de meciul cu Sepsi

Aktobe, locul 2, a intrat în avantaj la pauză. Niangbo a deschis scorul cu unt șut senzațional, trimițând mingea în vinclu, de la 25 de metri. Adversara covăsnenilor nu și-a putut menține avantajul în repriza a doua.

Aksu a început mai bine după pauză. Lima a marcat (52) dar golul a fost anulat. După 5 minute, a venit egalarea, după reușita lui Dinmukhamed Karaman.

De pasul greșit al lui Aktobe a profitat liderul Ordabassy. A câștigat cu Kaisar (3-2) și are acum un avans de 6 puncte. Aktobe are 39 de puncte în 19 meciuri, Ordabassy are 45.

Aktobe și-a odihnit aproape toată echipa

Față de meciul cu Sepsi, Aktobe a schimbat 10 titulari. Doar fundașul Dmitrij Shomko (33 de ani) a fost păstrat în lot.

Cum a jucat Aktobe cu Sepsi: Pokatilov - Kasym, Yashin, Shomko - China, Strumia, Raickovic, Tanzharikov - Bayana, Elder Santana, Samorodov
Cum a jucat Aktobe cu Aksu: Lobantsev - Kybyray, Rudoselskiy, Gadrani, Shomko - Ganayem - Bessmertnyi, Kenesov, Niangbo - Izotov, Zhumabek