INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  BALLKANI - CFR CLUJ 1-1

CFR Cluj smulge un egal norocos în Kosovo, la debutul în grupa G din Conference League

Articol de GSP - Publicat joi, 08 septembrie 2022 21:44 / Actualizat vineri, 09 septembrie 2022 00:04

CFR Cluj a remizat cu Ballkani, scor 1-1, în prima rundă a grupei G din Conference League.

• CFR Cluj face parte din grupa G în Conference League. Adversare îi sunt Slavia Praga (Cehia), Sivasspor (Turcia) și Ballkani (Kosovo).
  • Runda 2: 15 septembrie, 19:45: CFR Cluj – Sivasspor
Campioana oarecare
editorial ovidiu ioanițoaia

Ballkani, a doua cel mai slab cotată formație din grupele Conference League, a fost prea mult pentru campioana României. CFR Cluj a început curajos, a ratat două șanse prin Deac și Roger în primele 25 de minute, apoi a cedat complet inițiativa. Kosovarii au plimbat nestingheriți mingea și au încheiat prima parte cu o posesie neverosimilă, de 70%.

CFR Cluj, remiză la debutul în grupa G din Conference League

Lucrurile nu s-au schimbat nici după pauză, iar dominarea a fost concretizată. Armend Thaci a deschis scorul în minutul 65, cu un șut violent din unghi.

Petrescu a forțat, l-a trimis în teren și pe Petrila, incert înaintea jocului. Egalarea a venit nesperat, în primul minut adițional. Fundașul central Yuri a înscris direct din pasa lui Scuffet, profitând de o ieșire hazardată a portarului advers și de ciocnirea cu un coechipier.

Pentru CFR Cluj urmează un program infernal, derby cu Universitatea Craiova în Liga 1, iar joia viitoare primește vizita lui Sivasspor în Conference League.

Clasamentul grupei G din Conference League

Sivasspor - Slavia Praga, celălalt meci din grupă, s-a încheiat 1-1.

S-a terminat partida!
min. 90+1, gol CFR Cluj, 1-1: Yuri egalează cu o lovitură de cap din 6 metri, după o gafă în lanț a defensivei adverse.
min. 78: Bordeianu încearcă un șut cu latul de la 18 metri, dar trimite mult pe lângă poartă.
min. 73: Petrila, jucător incert înaintea meciului, este introdus de Petrescu în locul lui Ciprian Deac.
min. 67: Krasniqi evită doi adversari și șutează de la marginea careului de 16 metri. Mingea se duce peste poarta lui Scuffet.
min. 65, gol Ballkani, 1-0: Armend Thaci deschide scorul cu un șut puternic din unghi, din marginea careului de 6 metri.
min. 61: Malele intră în locul lui Roger.
min. 47: Boateng vede cartonașul galben pentru o intrare întârziată.
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! CFR Cluj, dominată.
min. 35: Ballkani are o posesie de 67% până în acest moment.
min. 30: Scuffet respinge în lateral un șut de la 20 de metri. Momente de presiune a celor de la Ballkani.
min. 25: Cvek își încearcă norocul de la 25 de metri. Portarul lui Ballkani reține în doi timpi.
min. 22: Roger șutează puternic din 7 metri. Încearcă să evite un apărător și trimite peste poartă.
min. 18: Dellova vede cartonașul galben pentru un fault comis la 30 de metri de poartă. Deac execută modest, dar CFR obține o lovitură de la colțul terenului.
min. 9: Boateng recuperează o minge la marginea careului advers. Ciprian Deac a șutat din prima, dar portarul advers a scos mingea din vinclu. Prima mare ocazie a meciului.
min. 7: CFR Cluj încearcă un pressing pe tot terenul. Încă nu a fost expediat vreun șut spre poartă.
A început partida!

Ballkani - CFR Cluj, echipe de start

Ballkani: Frasheri - Thaci, Dellova, Jashanica, Thaqi - Korenica, Zyba, Emerllahu - Gripshi, Rrahmani, Krasniqi
Rezerve: Balaj, Ljuljanovic - Potoku, Zarubica, Sinani, Shala, Abazi, Tusha, Maksutaj, Bekteshi, Berisha, Lucas
Antrenor: Ilir Daja

CFR Cluj: Scuffet - Braun, Matias, Burcă, Camora - Boateng, Mistrati, Cvek - C. Deac, Yeboah, Roger
Rezerve: Bălgrădean - Brucic, Manea, Billong, Păun, Malele, Petrila, Janga, Kolinger, Bordeianu, Muhar, Buș
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Fadil Vokrri (Pristina)
Arbitru: Urs Schnyder / Asistenți: Marco Zurcher și Zurcher Benjamin (toți din Elveția)

Cine e Ballkani, prima adversară a lui CFR Cluj în grupa de Conference League

• Cea mai mică echipă din Conference League, Ballkani (Kosovo) e fondată în 1947 în Suhareka, orășel de 10.000 locuitori
  • Evoluează pe un stadion de 1.500 locuri
  • A reușit o calificare miraculoasă în grupe, însă după victorii contra unor echipe mici (La Fiorita, San Marino, 10-0 / Klaksvik, Feroe, 4-4, 4-3 pen. / Shkupi, Macedonia, 1-0)
  • Antrenorul Daja și-a încheiat cariera de jucător după mai multe operații suferite în urma unei accidentări survenite la un meci din Cupa Campionilor contra lui Dinamo București (1989). El a ieșit din minutul 17 al meciului tur, câștigat de echipa sa, Dinamo Tirana, cu 1-0.

Unici în istorie! Incredibil: duelul Atletico Madrid - FC Porto a repetat „isprava” nemaiîntâlnită din 2021

Incredibil! Rămasă fără antrenor, Brighton și-a pus un jucător drept interimar. Va sta pe bancă la următorul meci