INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  FARUL - HJK HELSINKI 2-1

FOTO Budescu, sclipitor în drumul „Regelui” spre grupele Conference League » Farul revine fantastic cu HJK și e la 90 de minute de istorie

Cele mai tari imagini ale primei reprize din Farul - HJK / FOTO: Răzvan Păsărică / sportpictures.eu +4   FOTO

Articol de - Publicat joi, 24 august 2023 21:52 / Actualizat joi, 24 august 2023 22:28

Farul Constanța a învins-o pe HFK Helsinki, scor 2-1, în prima manșă a play-off-ului Conference League. Constantin Budescu a avut o nouă prestație de gală, pase decisive la reușitele lui Rivaldinho și Mihai Popescu.

• Returul „dublei”  Farul - HJK Helsinki e programat joia viitoare, pe 31 august, de la ora 19:00, în Finlanda, liveTEXT pe GSP.ro.

După un start de coșmar în Liga 1, trupa lui Gică Hagi privea cu ochii deschiși spre un nou succes european. A uitat rapid eliminarea dureroasă din Champions League cu moldovenii de la Sheriff, iar zâmbetul le-a mai revenit pe buze după ce le-au scos din Europa rând pe rând pe Urartu și Flora Tallin.

Nu e imposibil! Sepsi obține un rezultat important cu Bodo/Glimt și speră la grupe
SEPSI OSK - BODO/GLIMT 2-2

Iar victoria cu Helsinki era obligatorie. Nu doar pentru cele aproape 3 milioane de euro venite de la UEFA, dar și pentru o pagină unică în istoria echipei.

Farul, victorie mare cu HJK Helsinki

Sorții au fost blânzi cu campioana României, iar în play-off-ul de Conference le-au ieșit în cale finlandezii de la Helsinki, o formație de aproape trei ori mai slab cotată, dar cu o istorie fabuloasă: 32 de titluri de campioană, ultimele trei fiind consecutive.

Dar diferența financiară în ceea ce privește ambele garniturii e considerabilă: 21 de milioane Farul, față de doar 8 milioane finlandezii, exact cât valorează Răzvan Marin, cel mai bine cotat jucător român.

Finlandezii au fost loviți serios încă din start de vălătucii de căldură de la malul mării. Chiar dacă a plouat peste zi la Constanța, cele 29 de grade de la ora meciului, față de cele 18 care erau la Helsinki în acel moment le-a turnat plumb în ghete încă din start adversarilor. Și au avut probleme serioase de adaptare. Budescu (10) a fost gata, gata să deblocheze tabela, șut scos cu greu de lângă bară, din lovitură liberă de la 18 metri. Ce bijuterie ar fi fost!

Cu o galerie senzațională în spate și un Hagi mai tensionat ca niciodată, Farul a mai avut o ocazie prin Rivaldinho (14), dar portarul i-a luat fața, iar faza s-a stins rapid. Aioani în schimb le-a dat emoții constănțenilor prinzând în doi timpi, o minge simplă, fără prea multe bătăi de cap.

Rivaldinho a „cerșit” un penalty (30) la o împingere ușoară a lui Ollila, dar „centralul” maltez n-a fost impresionat de scenariul pus la cale de brazilian. Iar Aioani s-a mai făcut o dată de râs și a mai scăpat un balon extrem de ușor (39) de parcă avea mănușile unse cu magiun.

Băluță (45+1) a avut ultima ocazie a primei reprize, șut cu exteriorul de la 18 metri, fără nicio emoție pentru Maenpaa. Și s-a intrat 0-0 la vestiare, cu un Hagi ca un vulcan.

VAR-ul salvator pentru Hagi

După doar 24 de secunde din repriza secundă, Hagi a sărit de pe bancă precum un ghepard! Totul după ce Rivaldinho a fost faultat de Hostikka, dar „centralul” în loc să lase avantajul a oprit joc. Probabil s-a speriat de intensitatea intrării pe glezna brazilianului, dar asta nu l-a făcut pe „Rege”, care și-a schimbat și tricoul, să urle și să vocifereze la adresa celui de-al patrulea oficial.

Când ai nervi și pui presiune nimic nu-ți iese! Iar când finlandezii au un corner banal și marchează, nervii sunt din ce în ce mai mari. Tânărul Sârbu s-a trezit cu Toivio lângă el care a trimis în poarta unui Aioani adormit și fără chef! Iar privirea lui Hagi, dezamăgit și îngândurat spunea totul.

Budescu (54) a încercat s-o bage din nou pe Farul în joc, dar șutul său a lovit doar bara, făcând un întreg stadion să ofteze adânc. A făcut-o însă Rivaldinho, din pasa lui Budescu (59), iar golul a fost validat doar de arbitrii din camera VAR.

Dacă în prima repriză HJK a avut posesia, 53% la 47%, partea secundă a fost una la discreția campioanei României. A atacat, a pus presiune, a fost tot timpul în jumătatea finlandeză, a încercat să găsească breșa care să spargă apărarea. Și-a făcut-o! Iar posesia a fost zdrobitoare, de 63% față de doar 37%.

Joia care duce în Europa

Mâinile ridicate ale „Regelui”, nervii lui Rivaldinho și gafele penibile ale lui Aioani, portar cu pretenții de echipă națională, nu?, vor rămâne! Dar inspirația de geniu a lui Hagi a decis meciul când nimeni nu se aștepta!

L-a scos pe Nedelcu și l-a trimis pe Mihai Popescu pe teren, iar la prima fază, la prima atingere de balon, a marcat golul victoriei! Golul care poate însemna o calificare istorică.

4.032spectatori au asistat la meci

FINAL. Farul - HJK Helsinki 2-1

Final de meci!
min. 90: De la margine au fost arătate 5 minute de prelungire.
min. 82, gol Farul, 2-1: Mihai Popescu înscrie la prima atingere, după o fază fixă. Vine bine lansat la colțul lung. Pasa de gol i-a aparținut tot lui Budescu.

Poziția lui Popescu, suspectă

min. 82: Încă două schimbări efectuate de Hagi. Intră Luca Andronache și Mihai Popescu.
min. 76: Budescu și Louis Munteanu nu se opresc, deși un adversar era căzut în careu. Atacantul împrumutat de la Fiorentina trage pe lângă poartă.
min. 67: Încă o șansă mare ratată de Budescu, voleu cu piciorul stâng, în cross, puțin pe lângă poartă.
min. 59, gol Farul, 1-1: Budescu în angajează pe Rivaldinho, iar brazilianul înscrie elegant, la colțul lung. Faza a fost analizată în camera VAR, pentru un eventual ofsaid. Reușita a fost validată!

min. 55: Budescu, aproape de golul sezonului. Cu spatele la poartă, la 16 metri, preia cu efect și șutează din voleu. Mingea șterge bara laterală.

min. 50, gol HJK, 0-1: Sîrbu își scapă omul din marcaj, Aioani plonjează târziu, iar finlandezii deschid scorul. Joona Toivio a fost autorul.

A început repriza secundă!

FOTO. Cele mai tari imagini ale primei reprize din Farul - HJK

min. 45: Tudor Băluță șutează cu latul, de la 18 metri. Mingea se duce lângă bară, dar e prinsă de portar.
min. 40: Aioani scapă o centrare simplă. Are noroc cu reacția târzie a adverasarilor.

min. 35: Rivaldinho șutează slab din unghi. De această dată, Budescu este cel care îl ceartă. „Decarul” aștepta o pasă în „gura porții”.
min. 29: Rivaldinho a căzut în careu, dar nu l-a impresionat pe „centralul” Philip Farrugia.

min. 27: HJK Helsinki a pus stăpânire pe posesie de câteva minute, fără a-și crea vreo șansă reală.
min. 20: Rivaldinho, în contratimp cu toată lumea. Tudor Băluță îl ceartă pentru modul în care s-a demarcat.
min. 10: Budescu scoate o lovitură liberă la marginea careului de 16 metri. Tot el execută, extrem de periculos, pe colțul portarului. Maenpaa respinge în corner.

min. 5: Început curajos al Farului, un presing agresiv în jumătatea adversă.

A început partida de la Ovidiu!

Farul - HJK Helsinki, echipele de start:

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, Boli, Kiki - Artean, Nedelcu, T. Băluță - Ad. Mazilu, Rivaldinho, Budescu
Rezerve: Buzbuchi - M. Popescu, Queiros, Vînă, L. Munteanu, Vianna, Andronache, Carnat, Grameni, Marins, Dussaut
Antrenor: Gică Hagi

HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Soiri, Peltola, Kanellopoulos, Ollila - Hostikka, Radulovic, Heskinen
Rezerve: Ost, Ramula - Hamalainen, Da Graca, Riski, Bande, Olusanya, Tanaka, Hetemaj
Antrenor: Toni Korkeakunnas

Stadion: „Academia Hagi”, Ovidiu
Arbitru: Philip Farrugia / A1: Alan Camilleri / A2: Roberto Vell (toți din Malta) / Delegat UEFA: Haris Gvozden (Bosnia) / Observator UEFA: Georgios Bikas (Grecia)

UPDATE 19:30 » Tehnologie finlandeză la Ovidiu

Finlandezii au venit pregătiți la meci. Au instalat în tribune o cameră video specială prin care vor analiza fiecare aspect al disputei Farul - HJK.

+9 FOTO

UPDATE 19:10 » Program special de meci

Ca la fiecare meci jucat de Farul pe teren propriu, oficialii echipei constănțene au pregătit un program de meci special. Pe lângă prezentarea celor două formații și câteva declarații de la revenitul Louis Munteanu și portarul, Marian Aioani.

„Mă bucur că am revenit și sper ca prin evoluțiile mele să fac diferența în fiecare meci”, a spus Munteanu.

UPDATE 19:00 » Sold-out la Farul - HFK

Organizatorii meciului au anunțat că toate biletele pentru partida din această seară s-au epuizat. Sold-out înseamnă că sistemul de ticketing nu mai dispune de bilete spre vânzare, ci nu doar ocuparea fizică a tuturor locurilor din stadion.

Există posibilitatea ca cine are abonament sau bilet să nu se mai prezinte, dar asta tot sold-out face evenimentul respectiv.

UPDATE 18:55 » Delegația Farului a ajuns la stadion

Echipa Farului a ajuns la stadionul din Ovidiu. Antrenorul Gheorghe Hagi a fost primul care a coborât din autocar, apoi restul jucătorilor.

Aioani a fost singurul care s-a oprit să facă poze cu unii dintre cei mai mici suporteri prezenți în curtea arenei. Apoi au ieșit pe teren la vizionare, dar nu au stat foarte mult timp.

UPDATE 18:50 » VAR la Farul - HFK

În meciul din această seară va exista și tehnologia VAR. Aceasta n-a fost deloc utilizată în fazele anterioare din Conference League, dar odată cu începerea play-off-ului toate partidele vor beneficia de arbitrajul video. Brigada de arbitraj din această seară este din Malta, iar arbitrul VAR este din Italia, Michael Fabbri.

UPDATE 18:45 » Căldură mare la Ovidiu

Termometrele arată 30 de grade în acest moment, dar căldură se simte mult mai tare. Cele două echipe au ieșit la prima inspecție a gazonului de la Ovidiu. Suprafața de joc nu este perfectă, porțiuni unde iarba pare uscată.

+9 FOTO

VIDEO Gheorghe Hagi, întrebat în conferință dacă e reală oferta din Arabia Saudită: „Sunt foarte scump”

EXCLUSIV Selecționerul Iordănescu, nemulțumit de mutarea pe care Hagi a acceptat-o săptămâna trecută: „A încasat o adevărată lovitură”

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni