INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  HJK - FARUL

EXCLUSIV „Inexplicabil” » Reacție plină de uimire după prima repriză slabă făcută de Farul: doi jucători criticați în direct

Faza de la golul finlandezilor / Captură Facebook@ HJK Helsinki

Articol de - Publicat joi, 31 august 2023 19:53 / Actualizat vineri, 01 septembrie 2023 00:20

Fostul mare internațional Iosif Rotariu a subliniat, la pauza meciului HJK Helsinki - Farul, erorile în lanț din defensiva dobrogenilor. Campioana României era condusă la capătul primelor 45 de minute, 0-1, după o repriză plină de ezitări a elevilor lui Hagi. În final, echipa lui Hagi a pierdut cu 0-2 și a părăsit competiția.

„Mi s-a părut inexplicabil începutul de partidă. Finlandezii au dominat clar jocul în primele 15-20 de minute, au avut posesia, aveau un plus față de cei de la Farul.

Am văzut foarte multe greșeli individuale la Farul, chiar și golul a venit după două greșeli. Prima, a lui Băluță, care în ultima perioadă a făcut multe greșeli foarte simple, dar e vorba și de plasamentul lui Artean. Se vede că nu e fundaș central. Putea face un pas în față și să-l lase în ofsaid pe jucătorul finlandez, dar n-a făcut-o.

După gol, și-a revenit de la Farul, dar cu foarte puține ocazii de poartă. (...) Nu mi s-a părut că finlandezii ar avea o mare forță în atac. Cei de la Farul au stat departe de adversar, n-au făcut presing, i-au lăsat să înainteze pe cei de la Helsinki. Per total, Farul a făcut o repriză destul de slabă, sper să aibă o prestație mai bună în repriza a doua și să se califice. ”, a spus Iosif Rotariu, la GSP Live.

Ne-au scos și finlandezii » Farul e eliminată în play-off-ul Conference League, după o prestație jenantă pe sinteticul din Helsinki
HJK - FARUL 2-0 (1-2 în tur)

A fost haos în defensiva lui Hagi la golul lui Radulovic

Formația din Helsinki a deschis scorul în minutul 20, prin Radulovic, la capătul unei faze în care apărarea „marinarilor” l-a scăpat din marcaj pe cel mai periculos om din ofensiva nordicilor. De această dată, nici VAR-ul nu l-a mai salvat pe Gică Hagi.

Tabloul complet al grupelor Champions League » Bayern - Manchester United, Napoli - Real Madrid și o „grupă a morții” cu PSG și Milan