Articol de Cezar Titor - Publicat joi, 14 august 2025 22:48 / Actualizat joi, 14 august 2025 22:51
Regăsindu-se în situația de a nu-și putea disputa partidele pe teren propriu, în Israel, din cauza instabilității politice din regiune, Beitar Ierusalim s-a „refugiat” la Ploiești, pe „Ilie Oană”. Astăzi, „leii”, așa cum sunt porecliți aceștia, i-au găzduit pe cei de la Riga FC în returul turului trei preliminar de Conference League.
După 0-3 în Letonia, misiunea israelienilor nu era una facilă, însă startul de partidă le-a fost prielnic: Atzili și Muzie au punctat rapid, minutele 6 și 24. Este al doilea meci disputat de Beitar în România, după cel din data de 31 iulie, 5-2 cu Sutjeska.
Nicio echipă din Israel nu-și poate disputa meciurile pe teren propriu, pe fondul deciziei pe care UEFA a adoptat-o încă din octombrie 2023, din cauza conflictului activ în care este implicat statul.
FOTO. Beitar Ierusalim - Riga FC, disputat la Ploiești
Conform prahovainfo, partida a fost însoțită de măsuri stricte de ordine și siguranță publică, cu restricții de trafic și acces în stadion, asta din cauza faptului că ultrașii celor de la Beitar sunt printre cei mai de temut din Israel.
Pe final, letonii au egalat prin Anthony Contreras, iar aventura celor de la Beitar în preliminariile Conference League și, implicit partidele disputate de aceștia în România. În cazul în care aceștia ar fi trecut mai departe, tot în „fieful” „lupilor galbeni”, pe „Ilie Oană”, ar fi jucat partidele. Silva Kani a punctat pentru 3-1, însă golul a venit mult prea târziu.
În jur de 1500 de suporteri deplasați din Israel au asistat la partida de pe „Ilie Oană”.
Beitar Ierusalim și-a încheiat în această seară parcursul european mai devreme decât spera. Deși s-a impus cu 3-1 în România, nu a reușit să șteargă înfrângerea cu 3-0 suferită în Letonia în meciul tur și a fost eliminată cu scorul general de 4-3, în turul al doilea preliminar al Conference League.
Jucătorii din Ierusalim au început partida în forță și au deschis scorul devreme, în minutul 6, când Omer Atzili a șutat puternic de la marginea careului direct în vinclu, oferindu-le «galbenilor» motive serioase de sărbătoare. În minutul 24, bucuria lui Barak Itzhaki a fost și mai mare, după ce Adi Yona i-a pasat excelent lui Timothy Muwzi în careu, iar acesta a trimis mingea direct în colțul porții, aducându-i pe israelieni mult mai aproape de visul calificării în turul următor.
Însă, după o repriză a doua ezitantă, echipa din Capitală ratează oportunitatea de a continua în Europa.